Sabah kalktığınızda güzel bir göl ve doğa manzarası, üstelik siz bu manzaranın göbeğinde bir verandada kahvaltı ediyorsunuz. Her şey mis gibi… Verandadan ayaklarınızı salsanız suya değer. Ah, şehirde yaşayan bizler için ne güzel bir hayal değil mi? Tam da tatil ihtiyacıyla hayallere dalmışken internette bu evi gördüm. Suda yüzen ev! MOS Architects diye bir Amerikalı şirketin el emeği göz nuru bir tasarımı. Gözlerim parladı görünce. Sonra durup bir düşündüm.

Suda yüzen bir eviniz olsun ister miydiniz?

Ben isterdim dedim ilk sorulduğunda sonra durdum bir an. Su üzerinde yaşamak; tamam doğayı seven bir insanım ama bazı şeyleri düşünmeden geçemiyorum. Doğayla bu kadar iç içe olmak, o doğanın başka canlılarıyla da iç içe olmak demek. Böcek fobisi olanların bu noktada irkildiğini düşünüyorum. Böcek fobim falan yok benim aslında ama çok da içli dışlı, mıç mıç bir ilişki içinde olacak kadar da sevemiyorum. Hayır, olmak istesem de bakalım onlar isteyecek mi benimle samimi bir ilişki. Sabah kalktığınızda verandada ölü bir balık görmek istiyorsanız tabii ki orası da sizin bileceğiniz iş.

Bir de bu evi Türkiye’de inşa edin bakalım. İkinci gece, nasıl güvenlik önlemi alabilirim, diye düşünürsünüz. Suda yüzen evmiş. Korkarım ben arkadaş. Karadaki evde yaşamak bile yeterince korkutucuyken, durup iki kez düşünmem gerek böyle bir ev için.

Elbette nevi şahsına münhasır başarılı bir mimarlık şirketi olan MOS Architects şirketi bunları da düşünecek değil. Amerika’da bile müstakil evlerle ilgili filmlerde yer alan onca korkunç imajdan sonra ben bir kez daha düşünmek istedim bu tarz bir ev için. Ama benim içim rahat olur arkadaş param olsa sahip olmak isterdim diyenler için bir göz atalım ne yapmışlar.

Floating-House-3.jpg

Yazlık olarak kullanılabilen Floating House yağmura dayanıklı malzemelerden inşa edilmiş iki katlı bir yapı, Kuzey Amerika’nın büyük göllerinden biri olan Huron Gölü üzerine inşa edilmiş bir ev.

C:GSD_WORKMeredith_WORKfholt_boathouseboathouse drawings cur

Evin tabanında bulunan dubalı yapı, evi su üzerinde tutarken artan ve azalan su seviyesine de ayak uydurmasını sağlıyor. Yani yıl boyu dalgalanan suyun seviyesine göre ev ve siz de yükselip alçalıyorsunuz. Eve ulaşım ise sağından ve solundan kayalıklara uzanan ahşap köprülerle.

Floating-House-1.jpg

Yapının dış cephesi yağmura dayanıklı sedirden inşa edilmiş. Tahtalar arasında bırakılan boşluklar evin ışık alma düzeyini ayarlıyor ve yapının belirli yerlerinde değişkenlik gösteriyor.

stringio (1)

Aynı malzeme yapının içinde ve dışında kullanılarak hem ışığın dağılımını hem de doğallığı korumuş. Kırmızı sedir, evin inşa edildiği bölgede yaygın olarak bulunan bir cins.

stringio (2)

Döşemeler, eşyalar ve banyoda bile ahşap kullanılmış. Kartpostal gibi görüntüler bir araya gelmiş.

stringio

Yüzen Ev yani Floating House, Hilary Sample ve Michael Meredith tarafından 2005 yılında kurulan MOS Architects’in ilk projelerinden biri. Firma bu proje ile Cooper Hewitt Smithsonian Design Museum tarafından 2015 yılında ödüle layık görülmüş.

Yorumlar

yorum