5742d19a67b0a9624464eb73Yurdumun sıradan insanına kızıyordum; araştırmıyorlar diye. Bilgi çağındayız. Bilgi elimizin altında… Abi Google diye bir şey var en kötüsünden. Bir şey mi var bilmediğin, yaz Google’a, bas Enter’a, gelsin karşına doğrusu yanlışı. Hayır, eleştiriyi herkese yaparken acılar içinde kıvranmama sebep olan bir haber gördüm Hürriyet gazetesinde.

Tüketim çağındayız, her şey o kadar hızla tüketiliyor ki doğru, yanlış düşünmeden araştırmadan yayınlıyoruz elimize ne gelirse. Eh! Her şeye göz mü yumalım yani. Sen gazetecisin. Yazarsın. Bir konuyu bilmiyorsan sırf tıklansın diye haber yapmamalısın! Üzgünüm ama bir ünlü çiftin fotosunu alıp üstüne “herkes bir gün ‘unisex’ giyecek” gibi naralar atamazsınız, lütfen yapmayınız. Bir kere fotoğrafta Unisex kıyafet yok. Ben bir moda yazarı değilim. Moda takipçisi olarak bile az buçuk bilgimle dehşete kapıldım.

Öncelikle Unisex nedir biraz ondan bahsedelim. Her cinsiyete uygun olarak tasarlanmış kesimde ya da üzerinde cinsiyetçi tavırlar –ki bu durum başlı başına tartışmalıdır- yerleştirilmemiş eşyalardır. Tüketim toplumu içerisinde insanları farklı olma istekleri yönünde tatmin edici ve üreticiler tarafından satış stratejisi olarak görülebilecek üretimlerdir. Karşı mıyım? Hayır! Tabii ki. Unisex ürünler kalıplaşmış cinsiyet yapıları dışında yer aldığı için güzeldir, hoştur. Ayrıca unisex demek ülkemizde algılandığı gibi kadın kıyafeti giyen erkek, erkek kıyafeti giyen kadın rolleriyle alakalı değildir. Ağır abi unisex giymez havalarınızı uzak tutmanız gereken bir alandır yani. Erkek adam pembe giymez denmeden pembe erkek kıyafetleri üretimi de unisex değildir. Unisex bir tshirt hem bir kadın hem de bir erkek tarafından rahatça giyilebilir olandır.

Habere d5742d19a67b0a9624464eb75önecek olursak. Fotoğraf yanda kullanılanın aynısı. Unisex olarak adlandırılmış kıyafetse dar kot pantolon özellikle. Efendim, dar kot unisex değildir. Ayrıca Burak bey’in giydiği kıyafetler gayet erkek kesimlerine sahip, üzerine tam olarak uymuş kıyafetler. Fahriye hanımfendi ise üzerine gayet kadın hatları düşünülerek tasarlanmış ve kesimleri kadın bedeni feyz alınarak yapılmış kıyafetler giymiş. Hırkaları değişseler unisex mi giyinmiş olacaklar, ona da hayır.

Daha renkli kıyafetlere alışamamış yurdum insanının zihnini bulandırmamak gerekmektedir. Dar pantolon Unisex değildir! Fotoğraftaki ünlü çiftimiz Unisex giyinmemiştir. Lütfen Unisex’i yanlış anlamalara maruz bırakmayalım, üreticileri ve tüketicileri çileden çıkaracak durumlar yaratmayalım. Ayrıca bu tarz paylaşımların yol açtığı cinsiyetçi tavırları da es geçmeyelim. Amaç bu tavırları yıkmaya çalışmaksa da dikkatli olunması gereken bir durumdur. Kaş yaparken göz çıkarmaya benzer sonra.

Haberin orjinali: Hürriyet Kelebek

Yorumlar

yorum