12528146_10207976017292476_678411487_nKüratörlüğünü Mümtaz Demirkalp’in yaptığı “Yer Sofrası” adlı sergi 1 Mart’ta Ankara / Arte Sanat’ta sanatseverlerle buluştu.

Bora Türkkan, Ege Berensel, Hakan Kırdar, Hakkı Engin Giderer, Hüseyin Sönmez, Melih Apa, Mümtaz Demirkalp, Osman Dinç, Seval Şener, Turan Aksoy, Turhan Tuncay’ın katılımlarıyla gerçekleşen sergi yer sofrası imgesi üzerinden okumalar yapıyor.

Yer sofrası ve sofranın üzerinden gelip geçen nesnelerin de kullanıldığı çalışmalarda, geleneksel sofralar kullanıldığı gibi, dijital teknikle üretilen çalışmalar da görülmektedir. Yer sofrasının mantığında olduğu gibi bazı çalışmalara izleyici de dahil edilerek interaktif bir yön kazandırılmış. Serginin dikkat çeken bir yanı afişinde de görmüş olduğunuz gibi Tokat’a ait yöresel sofra örtüsünün sergideki işlerde izlerini ya da kendisini görmemiz mümkün.  Serginin bir başka dikkat çeken yanı ise bir bıçak ustasının yani bir zanaatçının çalışmalarının da sergi içerisinde yer alması.

Serginin basın metni:

Yer sofrası, bir nesne olarak algılanmasının yanında, bu nesnenin bir merkezden yola çıkarak farklı yaşamlardaki düşün/cenin bakış açılarında, dünyalarında tekrar yaşatılarak yeniden dünyaya sunulduğu toplanma yeridir. Burası akıp giden zaman içindeki yaşamın geçmişi taşımanın bir yük olarak görülmediği, sadece bugünü ya da geleceğe ait yorumu içeren toplanma zeminidir. Bu zemin; düzlemlerle kesişime olanak sağlayan ve başladığı noktaya tekrar dönen nesnenin artık ilk halinde olamadığı yerin ve serginin adıdır: “Yer Sofrası”.

Sergi 10 Nisan 2016’ya kadar Ankara / Arte Sanat’ta ziyaretçilere açık.

Yorumlar

yorum