westworld-la-hbo-annuncia-il-debutto-della-serie-in-autunno-v2-262694-1280x720Ekim ayında HBO’da yayınlanmaya başlayacak Westworld dizisi, yeni bir tanıtım videosu yayımladı. Yapımcılığını Bad Robot Productions’ın üstlendiği dizinin oyuncu kadrosunda Anthony Hopkins, Evan Rachel Wood, James Marsden, Ed Harris ve Jeffrey Wright gibi isimler bulunuyor. Westworld,  oldukça yüksek bir bütçeyle çekildi. 

westworld_2kb8Michael Crichton’ın yazıp yönettiği 1973 yapımı aynı adlı filmden televizyona uyarlanan Westworld, yapay zekanın kullanıldığı bir tür  eğlence parkında ortaya çıkan sorunları ve sonrasında gerçekleşen heyecan dolu olayları konu edecek. Dizi 10 bölümden oluşacak ve her bölüm bir saat olacak. 1973 yapımı aynı adlı filmden uyarlanan Westworld, zengin müşterilere hitap eden ve robotlar tarafından işletilen bir eğlence merkezini konu alıyor. Yapay zekaların kullanıldığı, gelen ziyaretçilerin katılabildiği oyunlarla dolu bu parkta; Roma, Vahşi Batı, Ortaçağ vs. temalı eğlence ortamları bulunmaktadır. Vahşi Batı’yı konu alan macera ve eğlenceyi seçen iki müşterinin hayatı, robotları kontrol eden  bilgisayarın arızalanmasıyla tamamen değişecektir. Eğlenmeyi uman bu iki müşteri, peşlerindeki silahlı kovboylardan kurtulmaya çalışacaklar. Dizi bu formatıyla, yapay zekalı temalara eleştirel bir bakış açısı getiren bir örneği de teşkil etmektedir.

maxresdefault (1)Yazar Notu: 1973 yapımı Westworld bilim-kurgu klasikleri arasında kendine yer edinmiş kült filmlerden biridir. Jurassic Park, The Lost World, Sphere, The Great Train Robbery, Timeline gibi pek çok popüler kitabın yazarı olan, neredeyse her romanı sinemaya uyarlanmış ünlü yazar Michael Crichton’ın yönetmenliğini üstlendiği ilk film olmuştur. Başrollerde dönemin çok popüler aktörü Yul Bryner’ın yanı sıra Richard Benjamin ve James Brolin yer almışlardır. Hemen aşağıda 1973 yapımı filmin fragmanı bulunmaktadır.

HBO kanalı Westworld’ü diziye uyarlamak için birkaç yıldır yoğun bir hazırlık aşaması geçirmiş. Dizinin yaratıcılarından Jonathan Nolan ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın kardeşi ve The Dark Knight Trilogy’nin de senaristlerinden biri. Dizinin diğer yaratıcı ismi Lisa Joy ise daha önce Pushing Daisies ve Burn Notice dizilerinin senaristi. Dizinin yapımcıları arasında da Lost dizisinin yaratıcısı ve Star Trek, Star Wars Episode VII: The Force Awakens gibi filmlerle son yılların popüler yönetmenlerinden olan J.J. Abrams bulunuyor.

Gelin bu ilginç dizinin fragmanına bir göz atalım.

 

 

 

Yorumlar

yorum