epic_slider_1024x411Bundan yaklaşık 47 yıl  önce yaşanan Woodstock devriminin dünya üzerine olan sosyal etkisi tartışılamaz. Bethel kasabası o üç gün boyunca evrenin merkezi konumundaydı. Festivale katılan tüm ahali hep bir ağızdan  sevgi ve barışı haykırdılar. 

Şimdiye kadar yapılan yüzlerce festivalin ana hatlarını belirleyen Woodstock ellinci yıldönümünde yani 2019’da tekrar insanlıkla buluşuyor. Festival organizatörleri kolları sıvamış durumda. 1969’daki ilk Woodstock’un da yaratıcılarından biri olan Michael Lang, Rolling Stone’a verdiği röportajda çalışmalara şimdiden başladıklarını söyledi.

Woodstock2_1024x768Şu sıralar festivalin nerede düzenlenebileceğine dair arayışta olduklarını belirten Lang, 1994 ve 1999’da gerçekleşen iki resmi Woodstock festivalinde de organizasyonu üstlenmişti. 2009 yılında festivalin 40. yılı sebebiyle düzenlemek istediği etkinlikleri hayata geçiremeyen Lang, 50. yıl için erkenden çalışmaya başlamış gibi görünüyor.

Yazar Notu: Woodstock Festivali 1969 senesinde düzenlenen dünyanın en kalabalık konser organizasyonuydu.  Seksen ila yüz bin kişinin katılacağı tahmin edilirken beklenmedik şekilde 450 bin kişi festivale katıldı. Bir o kadarı konser alanına giremedi.

Yorumlar

yorum