fstoppers_davidgeffin_watchtower_gear2İtalya kökenli yönetmen ve gezgin Leonardo Dalessandri, Türkiye’yi daha önce hiç kimsenin anlatmadığı, gösteremediği şekilde o kadar güzel ifade etmiş ki bu videoyu anlatmak için kullanılacak cümleler gerçekten özenle seçilmeli kanımca.

20 günde Türkiye’de 3 bin 500 kilometre yol katederek çekilen filmde Türkiye’nin neredeyse tüm sembolleri kullanılmış. Kapadokya’dan Pamukkale’ye, Efes’ten Konya’ya bir çok yörenin yer aldığı film, insanlarımızı kutuplaştırma çabalarına giren seçilenlerin kulağına küpe olması gereken bir  anlam da taşımıyor değil.

Videonun müziği “Experience” Luduvico Einaudi’ye ait, sade olduğu kadar duygu yüklü bir atmosfer yaratıyor. Müziğe o inanılmaz ses tonu ile eşlik eden isim ise Meryem Aboulouafa.

Film o kadar sadelikle ve içtenlikle kaydedilmiş ki popüler kültürün içimize soktuğu yapay davranışlarımızın hiçbirine yer verilmemiş. Yani bizi biz gibi anlatmış İtalyan sanatçı. Bunu öyle güzel başarmış ki herkesin izlemesi gereken bir film oluvermiş: Watchtower of Turkey…

Bizi olduğumuz gibi anlatma başarısını gösteren yönetmen, fotoğraflama ve çekim teknikleriyle, günümüzün son teknolojik yeniliklerini kullanmayı ihmal etmemiş. Yakaladığı perspektif ve enstantanelerle gerçek Türkiye’yi gösterebilmesi ve doğallığı, videonun yakaladığı başarının sebepleri arasında.Yönetmen 20 günlük yolculuğu boyunca 6 şehirde çekim yapmış ve o yörelerin tüm geleneklerini yerinde görmüş, yaşamış.

Yönetmen Leonardo Dalessandri’nin kısa filmleri arasında Türkiye’den başka ülkeler de varmış. Gittiği ülkeleri ve oralarda başından geçen olayları fotoğraf ve videolarla ölümsüzleştiriyormuş.  Fas yolculuğundan kesitleri bir araya getirdiği videosu Watchtower of Morocco da aynı tema ile çekilen mükemmel bir çalışma.

Yazar notu: Videonun 1.06. saniyesinde küçük bir ayrıntı var ki çocukluğumuz da bu hareketi yapmayan yoktur galiba. Belli muzip geleneklerimizi içtenlikle sürdüren bu genci yermiyor, cesaretinden ötürü tebrik ediyoruz. 😀

Buyurunuz Leonardo Dalessandri’nin filmi sizlerle..

Yorumlar

yorum