575f7e753e6f8.image

Yazamıyorum! Kaç kez başladım. Kaç kez sildim. Kaç takla attırdım anlamlara. Rahat değilim. Huzurlu değilim. Bilgi vermek istemiyorum bu olayla ilgili ama kendimi yazmadan da uzak tutamıyorum. Acıyor. Suriye’de ölen onlarca masuma nasıl acıdıysa içim, “Gezi”de ölen arkadaşlarımıza ne kadar acıdıysa ve daha nice kayıplara, Soma’ya vb. yine acıdı işte bir şeyler içimde.

Duyar gibiyim Orlando’da ölenler “günahkar ibneler” dediğinizi. Ulan İbne dediğinde insan. Hatta ibne dediğin için senin de Eşcinsel olmandan şüphe duyuyorum bunu da bil! İbne kelimesinin ötekileştirmesine takılmadan es geçeceğim. Yoksa destan çıkar, okuması gereken sen de bu yazıyı okumazsın. Bunu okumasını istediğim insanlar okuyacak mı hiç sanmam ama ben yine de yazayım.

Orlando’dan bir akşam sesler yükseldi. Acı dolu mesajlar… Acı ve ölüm dolu haberler… Bir nefret suçu, İslamiyet’in ardına gizlenmiş yenidünya düzeni oyunları.

Yer: Orlando / ABD

Mekan: Pulse Bar

 

LGBTQI karşıtı en büyük katliamlardan birisi. Son verilen rakamlara göre 50 kişi hayatını kaybetmiş. Yaralıların olduğunu biliyoruz. Yas içerisindeyiz.

orlando-600x400

Katliam gerçekleştiğinde orada olanların annelerine attıkları mesajları paylaşmışlar ya da arkadaşlarına. Hangi anne yaşayabilir bundan sonra bu acıyla, bu korkuyla…

IŞID tarafından üstlenilen saldırı dünyanın en büyük nefret suçlarından birisidir ve İnsan olan ve ya olmayı başarabilmiş herkes tarafından lanetlenmelidir.

Gökkuşağı’nın renkleri tek tek kana bulanırken yurdumun gereksiz “canlı” tayfasından adlandıramadığım nefret yorumları dökülüveriyor öylece… Sıra sıra. En acısı da medya kuruluşlarının da bu yorumları atanların içinde olması… İnsanlığımızın gram kalmamış olduğunun kanıtları; Onedio.

Suriye’de öldürülenlerle, Şehit düşen Askerlerimizle, Polisle kıyaslıyorlar. Oysa hepsinin ortak bir özelliği var; hepsi insan. Masum insanların ölümlerine aynı derecede üzülüyoruz. En azından insani duyguları ölmemiş olanlar üzülüyor. Dünyanın her neresinde olursa olsun kimse hiçbir şart altında öldürülmeyi hak etmemektedir.

Orlando’da öldürülenlerin eşcinsel olduğunu bildikleri için nefret kusuyorlar… Fakat şöyle bir gerçek var ki oradaki herkes Homoseksüel miydi? Hepsi Homoseksüel olsa dahi yapılan “iğrenç” yorumlar haklı mıdır? Ya da en basitinden Suriye’de öldürülen insanların hepsi dindaşınız ve Heteroseksüel insanlar mı? Katledildiği için ağladığınız insanları gerçekten tanıyor musunuz? Şehit olan Asker, Polis Heteroseksüel diye mi ağlıyoruz artlarından?

Kafamda binlerce soru. Cevapsız da değiller ama cevaplarından hiçte hoşnut değilim.

Ve en önemlisi bunların bir önemi var mı?

Cinsel kimlikler bu kadar mı İnsanlık dışıdır? Sorarım size. Size öğretilmiş üç beş saçma fikrin peşinden gittiğiniz aciz hayatlarınızın değer yargıları bu kadar mıdır? Hanginize gerçekten insan demeli? Peki, söyleyin bana IŞİD yarın sabah sizin çocuklarınızı katletse, kapınıza dayansa, eşlerinize, kızlarınıza tecavüz etse ve bu acıları siz yaşasanız bugün oturup klavye ve telefon başından attığınız iğrenç yorumları size geri döndürse insanlar ne hissedersiniz? Kaybınızın acısından bahsetmiyorum bile. Yaşamadık ve yaşamadığımız onca şey üzerine yorum yapma yeteneği sadece bizim gibi toplumlarda var. Ne imiş efendim ölenler Eşcinselmiş, hastalıklı ve insan değilmiş… İnternet’te kol gezen yorumların sahiplerinin insan olduğundan şüpheliyim. Hatta samimiyetsizliğin dibi olarak görüyorum. Bir kafede arkadaşıyla kahvesini içip tatlısını götürürken bir yandan “Suriyeli halka üzülüyoruz, katlediliyorlar” yorumlarınızı atarken samimi olduğunuz kadar samimisiniz.

Her ne olursa olsun, bir insan başka bir insan tarafından öldürülmeyi hak etmemektedir. Karşısındaki insanın insan olduğunu unutan her canlı insan kategorisinin dış çizgilerinin yakınında bile yaşamamaktadır. Sizin deyiminizle “ibne” olanlar da insan ama sizin insanlığınızdan şüphe duymak hiç de yersiz değil.

Bir gün sadece Aşk’ın kazanması dileğiyle…

 

Yorumlar

yorum