Yazar: Akın Demiral

Sanat tarihine en büyük izlerden birini bırakmış olan Hollandalı sanatçı Vincent Van Gogh’un eserlerinden uyarlanarak hayatını konu edinen Loving Vincent filminin fragmanı yayınlandı.

Sıra dışı hayatı, muhteşem eserleri, esrarengiz ölümü, şizofreni hastalığı ve diğer sanatçıların ve insanların ona bakışı derken Van Gogh sanatçı olarak Sanat Tarihinin en dikkat çekici ve önemli sanatçılarından biri haline geldi.

Yaşadığı süre boyunca sadece bir eserini ( Kırmızı Üzüm Bağları ) satabilen sanatçı, döneminde çok kabul görmese de sonrasında sanat camiasının en önemli isimlerinden birisi haline gelecekti, geldi de! Yıllarca sanatı ve hayatı ile ilgili birçok araştırma yapıldı, filmler çekildi, kitaplar yazıldı. İzlenimci akımına dahil edilse de çoğu zaman aslında eşsiz bir uslup ve tarzıyla Van Gogh bir akımın içine rahatça dahil edilemeyecek derecede özgün eserler bıraktı. Şimdi o eserleri film haline geliyor.

s-e8c4877b9d8a7e49631576c0ed66b794a11eef3b

Loving Vincent adıyla ekranlara gelecek olan filmin en büyük özelliği ve diğer Van Gogh ile ilgili filmlerden farkı 100’den fazla Van Gogh’un tarzıyla eğitim almış olan ressamın projeyi yürütmesi. Yönetmenliğini Polonyalı ressam ve yönetmen Dorota Kobiela ile Oscar Ödüllü Animasyon Peter and the Wolf’un yapımcısı Hugh Welchman üstleniyor. Seslendirme ekibinde ise Saoirse Ronan, Aidan Turner, Douglas Booth, Helen McCrory, Chris O’Dowd, Jerome Flynn gibi isimler yer alıyor. Filmin olay örgüsü ise Van Gogh’un yazdığı 800 mektup üzerinden şekilleniyor. Filmin müziklerini ise Requiem for a Dream, The Wrestler, Black Swan gibi yapımlardan adını bildiğimiz Clint Mansell bestelemiş.

Daha önce de kısa bir fragman ile dikkatleri üzerine çeken filmin yeni fragmanı bizlerle buluştu. El emeği göz nuru bolca olan filmin yapımı devam etmekte ve vizyon tarihi henüz bilinmemekte.

Yeni Fragman;

İlk Fragman;

 

 

Yorumlar

yorum