Bildiğiniz üzere insanların beş duyusu var. Hissedebildiklerimiz sadece bu duyularımızla sınırlı. Yaşadığımız ancak açıklayamadığımız bazı hadiseleri hemen mistik bir çerçeve içerisine alıp onları garip ve anormal olarak yaftalayıveririz. Ancak kesin bir şey var ki şu dünyada yaşayabileceğiniz ve görebileceğiniz her esrarengiz olayın bilimsel bir açıklaması ya vardır ya da gelecekte mutlaka açığa çıkarılacaktır. İşte Çigong felsefesi de bilimsel verilerle açığa çıkarılmayı bekleyen bir alan.

Binlerce yıldır Doğu coğrafyalarındaki savaş sanatları ve meditasyon ustaları ki enerjisi” kavramı ile iç içe yaşamışlardır. Doğadaki her nesnenin ve canlının sahip olduğu enerjinin birbiriyle bağlantılı olduğuna inanmışlardır. Bu enerjinin varlığı, ustaların ömürlerini yüksek konsantrasyona, sabra ve çalışmaya vermeleriyle ortaya çıkmıştır. Batı dünyası ise uzun bir süre bu olguya karşı çıkmış ve bilimsel bir açıklamasının olmadığını savunmuştur. Ancak son zamanlardaki gelişmelere baktığımızda batıdaki bilimsel merkezlerde de bu duruma karşı çeşitli araştırmaların yapıldığı görülmektedir.

Screenshot_2Çigong felsefesini doğru uygulayan ve hayatını bu felsefeye adamış “ki ustası” Kanzawa Sensei’nin gerçekten sıra dışı bir özelliği var; Hayvanları uyutmak. Bunu nasıl mı yapıyor? Öncelikle hayvanların bulunduğu yere gidiyor, kısa bir süre trans haline geçiyor ve birkaç el hareketi ile bir anda onlarca hayvanı uyutabiliyor. Sensei ise bu durumu şöyle açıklıyor:

Sadece enerjilerimizi değişiyoruz, kendi enerjimi hayvanlara aktarıyorum ve onlarda hemen uyuyorlar, işte bu kadar basit.

Gelin Usta Kanzawa Sensei’nin bir gösterisini izleyelim.

 

 

Yorumlar

yorum