img-zaha-hadid_115546987877Zaha Hadid Irak asıllı, İngiltere vatandaşı, dünyaca ünlü Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazanan ilk kadın mimar. Bu hafta dünya onu tekrar andı ama bu sefer ölümüyle. Yıkıldım! Mimari eserlerine baktıkça hayatın içerisinde yüzen bir balık havasına girmişliğim vardır çokça. Biraz bilmeyenler için ya da bilip de bilgi tazelemek isteyenler için Zaha Hadid’den bahsedelim.

Zaha Hadid 1950’de Bağdat’ta doğmuştur. Londra Architectural Association okulunda mimarlık okumadan önce Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde Matematik bölümünü bitirmiştir. Mezuniyetinden sonra okulundaki hocalarıyla 1977’de ortağı olduğu Office For Metropolitan Architecture’da çalışmaya başlamış bir mimardır. 1980’de Londra merkezli kendi bürosunu kurmuştur. 1980’lerde Architectural Association’da ve dünyanın başka yerlerindeki prestijli kurumlarda ders vermiştir. Vefatından önce Viyana’da uygulamalı sanatlar üniversitesinde profesörlük yapmıştır.

Hadid, Dünyanın En Güçlü Kadınları Listesi’nde yer almış hatta Kraliçe Elizabeth tarafından 2012 yılında “dam” ünvanına lâyık görülmüştür. Son olarak İstanbul’un Kartal semtinin dönüşümüyle ilgili hazırladığı planlarla gündeme gelmiş ve bir kısmımız bu proje planlarıyla ilgili haberlerde kendisini tanımıştı. Hayatına bir çok önemli eser, proje ve ödül sığdırmış ve bir çok başarıyı omuzlamış bir “idol insan” olarak geride bıraktığı şaheserlerle bizlere 31 Mart 2016’da veda etmiştir.

Dünya onu “Dekonstrüktivist”, “neo-fütüristik” olarak adlandırılan mimari eserleriyle tanıdı. Dekonstrüktivist mimari adı altında toplanabilir elbette bu eserler. Fakat ben onları Zaha Hadidist olarak nitelendirmeyi yeğliyorum. Eserlerinde okuduğu matematik bölümünün etkileri de görülürken; farklı, dinamik ve yenilikçi hatta çarpıcı görüntüleriyle bizleri sarmalayan, durup düşündüren, şaşırtan etkiler yaratmıştır. Akan formlar, sonsuz gibi dönüp duran etkiler, bazen agresif, bazen seksi bir etki yaratmıştır. Bitmeyen projelerinin de hayata geçmesi dileğiyle, hayata geçen projelerine bir göz atalım.

520 West 28th Street lüks daireleri - Manhattan, ABD

520 West 28th Street lüks daireleri – Manhattan, ABD

Beko Masterplan - Belgrad, Sırbistan

Beko Masterplan – Belgrad, Sırbistan

Guangzhou Opera House (Çin)

Guangzhou Opera House (Çin)

Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Kral Abdullah metro istasyonu - Riyad, Suudi Arabistan

Kral Abdullah metro istasyonu – Riyad, Suudi Arabistan

Library & Learning Centre – University of Economics & Business Vienna by Zaha Hadid

Library & Learning Centre – University of Economics & Business Vienna by Zaha Hadid

Riverside Museum - Glasgow, İskoçya

Riverside Museum – Glasgow, İskoçya

Tokyo olimpiyat stadı

Tokyo olimpiyat stadı

      Sevenlerine başsağlığı dileriz.

      Saygıyla seni anıyorum buradan Hadid.

Yorumlar

yorum