Dünya daha büyük. Keşfet.

Ana sloganı bu aslında Türk Hava Yollarının. Sitesinin tepesinde yazar bilirsiniz. Fakat, biz onu en çok “We are Turkish Airlines, we are globally yours!” sloganıyla anar olduk. We are Turkish Airlines: “Biz Türk Hava Yollarıyız” We are globally yours: “biz dünya çapında sizinleyiz/size aitiz.” Bu sloganın sponsorluk anlaşması bittiği için artık duymuyoruz ama kafamızın içinde çoktan yer etti. Bu da bir reklam sloganının ne kadar etkili olduğunun göstergesidir.

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan THY havacılık sektörünün tozunu attırmaya devam ediyor. Reklamları olsun, hizmetleri olsun… Her reklamı ayrı bir olay yaratan şirket, son zamanlarda yeni bir reklam filmiyle ekranlardaki yerini boş bırakmadı ve ilgi toplamayı başardı. THY – Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğiyle çıkan yeni reklam filmi; Dağhan Celayir yönetmenliğinde, KalaFilm tarafından çekildi. Reklam filmi ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Bu sefer slogan “Turkey Home of Turquoise”, Turkuazın ülkesi Türkiye ya da Turkuazın evi Türkiye, diye çevirebiliriz. Her zaman ki gibi THY reklam sloganını İngilizce kullanmakta -bu da eleştirilen bir durum bazı insanlar tarafından. Fakat THY’nin bu tutumunu değişmeyecek anladık ki.

Reklamdaki oyuncudan biraz bahsetmek gerekirse; kendisi dünyanın en iyi kite sörfçülerinden… Annabel van Westerop. Zaten reklamda kite sörfü yaparken kendisini görüyoruz. Bir başka dikkat çeken yanı ise -en azından benim dikkatimi çekti- Deniz yeşili gözlerinin slogana güzel uyumlanması. Lens midir? Bilmiyorum ama görüntü bütünlüğünü sağlıyor. Yakın çekimlerle de bu biraz odaklanılmış bir konu zaten. Çok uzatmadan, sizi Turkey Home Turquoise diyerek Türkiye’nin turkuaz mavisi kıyılarından seçkilerin yer aldığı yeni THY reklamıyla baş başa bırakıyorum.

KalaFilm’in Facebook sayfasındaki paylaşımından reklamla ilgili bir alıntı şöyle;

THY – Turkey Home Turquoise

Production: KalaFilm
Director: Dağhan Celayir
Client: THY – Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı

Türkiye’nin Turkuaz Koylarına şiirsel bir bakış açısı diyerek yola çıktık ve Dünya ile Türkiye’nin en iyilerinin buluştuğu projemizi 6 aylık bir yapım sürecinin sonucunda 45 ülke ile aynı anda yayına gönderdik.

Kimi zaman yazıya kimi zaman görsele dökersin yazdığın şiirleri. 
Bizler şiiri dinlemenin, yazmanın, yaşamanın ötesine geçtik
Şiiri çekmeye karar verdik. 
Turkuaz renginde 
Turkuaz tadında.

Ayrıca THY’nin diğer reklamlarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yorumlar

yorum