Selam sevgili Vagon dostlarım,

Birkaç gündür yoktum buralarda. Hem iş, hem de birkaç dost ziyareti için uzaklaşmak zorunda kaldım sizlerden. Ankara yollarındaydım.

Gündemin, tazeliğini en koruyan şehrine doğru hareket halindeydim. Sıradan otobüs yolculuğum Ankara’ya yaklaştıkça farklı bir havaya bürünüyordu. Şehre bu seferki girişim tabii ki alışılmış duygular içinde olmadı. Otobüsün camlarından meraklı gözlerle kente bakan yolcuların vücut dillerinden rahatlıkla anlaşılıyordu ki, onlar için de epey farklıydı. Bir yanda sevenlerine kavuşmanın verdiği mutluluk, diğer yandan ise patlayan bombaların oluşturduğu o tedirginlik havası sarmıştı dört bir yanımızı. AŞTİ’ye ulaştığımda sessizlik bir kat daha artmıştı. Sessiz sedasız otogardan çıkıyordum. Bir dostum karşıladı beni ve eve doğru yola düştük. Arabada dinlediğimiz müzikse ortamı ve sessizliğimizi gayet net açıklıyordu.

Diğer gün sabahın erken saatlerinde yollardaydım. Özel işlerimi öğle vaktine kadar bitirdikten sonra eve dönme zamanı geldi çattı. Ulus taraflarından Kızılay’a geldim.  Oradan bineceğim başka bir belediye otobüsüyle kalacağım yere ulaşabilecektim. Yorucu geçen saatler sonunda karnım zil çalıyordu, Kızılay’ın meşhur büfelerinden aldığım simit ve portakal suyu yardımıyla açlığımı bastırmaya çalışıyordum. Bombanın patladığı otobüs duraklarının tam karşısında boş bulduğum bir banka oturmuştum. Ne kadar garipti. Çok yakın geçmişte burada insanlar ölmüştü. Elimde simit ve portakal suyuyla oradaydım o an. Etraftaki insanları izliyordum bir yandan da. İnsanların birbirine olan yabancılaşmış bakışlarını fark etmek hiç de zor değildi. Bankta oturan insanlara birer intihar bombacısı gibi bakmadım dersem yalan söylemiş olurum. Özellikle hemen yanımda oturan bir kadına polisin -sert bir sesle- kimlik sorması, doğal olarak adrenalin seviyemin yükselmesine neden olmuştu. On dakika kadar sonra 185 numaralı otobüse bindim ve eve doğru yol aldım. O tedirginlik içeren sessizliğin doğal olarak hâlen devam ettiğine orada da şahit oldum. Gerçekten zor zamanlar, bir an önce bitsin bu kargaşa. Bitsin bu kavga.

Bunu da dinleyelim:

 

 

 

 

Yorumlar

yorum