do DO‘kusu, tarzı nedir peki bu albümün?

2007 yılında The Rascals ve The  Little Flames’den tanıdığımız Miles Kane ve Arctic Monkeys’den Alex Turner birlikte çıktıkları bir  turnede tanışırlar. Dostluklar pekişir, muhabbet muhabbeti açar ve beraber müzik yapmaya karar verirler. Yeni proje böylece doğmuş olur. İkili grubu kurarken Scott Walker, David Bowie ve David Axelrod gibi isimlerden ilham alır. 50 ve 60’ların Rock’n Roll ruhunu taşıyan bir İngiliz müziği yapmanın güzel olacağını düşünürler. Alex Turner yeni albüm çıkmadan kısa bir süre önce verdiği bir röportajda Miles Kane’le tekrar çalışmasını şöyle tanımlar: “John Lennon ve Paul McCartney bir araya geliyormuş gibi…” İşte yeni albüm Eveything You’ve Come to Expect, ilk dinlendiği anda tatlı bir nostalji hissiyatı yaşatan, içinde barındırdığı eski tarz melodilerle bizleri geçmişe götüren bir albümdür. Alex Turner ve Miles Kane’in yeni albüm kayıtları sırasındaki en çok dinledikleri isim Isaac Hayes olur. Bu durum, albüme de yansımıştır.

re

RE‘smini bir görelim mi?

tlsp_1024x684

tlsp_newalbumcover_768x768

Albüm Kapağı

 

mi

‘syonu nedir bu albümün?

TLSP, Beatles’dan fazlaca etkilenen bir grup. 60’lara hayranlık besleyen müziklerine pop ve rock’n roll’u karıştıran bir ekip. Modayla müziğin, 60’larla günümüzün iç içe geçtiği bir tarza sahipler.  Hem müzik tarzlarıyla, hem giyinişleriyle, hem de tavırlarıyla 60’ların Beatles’ının 2016 versiyonu gibiler. TLSP’nin misyonunu en güzel tanımlayan cümleleri Miles Kane bir araya getirmiş: “Rock’n roll demek iyi gitar sound’u demek. İyi vokaller demek. İyi yazılmış sözler demek. Annem Motown müziğini çok sever. Ben Liverpool’luyum ve orada çok dinlenen şeyler bunlar. Pek çok müzik tarzını dinleyerek büyüdüm. Ama ergenlik dönemine gelince zevkler değişiyor. Genellikle dans müziğine ya da teknoya yöneliyor insanlar. Bunlar bana göre değil. Ben 60’ların müziğini sevmekten hiç vazgeçmedim. Her zaman rock’n roll ve Motown’dan hoşlandım”. İşte TLSP’nin müziğe verdiği emek bu cümlelerin içerisinden çıkıyor.

 

fa

FA‘vori şarkıların hangileridir hey yazar?

  1. Aviation

2. Miracle Aligner

3. The Element Of Surprise

4. Pattern

 

sol

SOL‘olar, melodiler ve müzikalite ne durumda?

Albümün açılış şarkısı “Aviation” gerçekten güzel bir çalışma, ilk albümdeki “Standing Next To Me” havasını taşıyor üzerinde. Albüm gayet heterojen bir müzik yapısına sahip ve hit olma potansiyeline sahip birçok çalışma var. Herkes kendinden bir şeyler bulabilir, Indie rock tarzı içinde kalmak suretiyle.

TLSP, Everything You’ve Come To Expect’le, The Age of Understatement’deki gibi sağlam bir enstrümental yapıya sahip. ”Pattern””Dracula Teeth” ve ”Eveything You’ve Come to Expect” gibi birçok şarkıda yaylı çalgılar bolca kullanılmış. ”The Bourne Identity” ve ”The Dream Synopsis” ise John Lennon, David Bowie, Lou Reed esintileri taşıyor. Grubun ikinci albümü olan Everything You’ve Come To Expect, müziğiyle deneysel ve özgür bir yaklaşım içinde. Dolayısıyla albüm rutin bir tarzda ilerlemiyor.

la LA‘tifeli, enteresan malumatları var mıdır bu albümün, bu grubun?

 Alex Turner ve Miles Kane, TLSP’yi üç albümden oluşan bir proje olarak tanımlıyor. Amaçları üçüncü albümü de çıkarıp projeyi sonlandırmak. 

Alex Turner ve Miles Kane’in yeni TLSP albümü kayıtları sırasındaki en çok dinledikleri isim Isaac Hayes olmuş.

Alex Turner, kapanış şarkısı The Dream Synopsis’ten  şöyle bahsetmiş: “Miley Cyrus’ın köpeği hakkında rüya görüp bestelediği The Floyd Song şarkısının benim tarafımdan yazılmış muadili gibi.”

Grup, bu albümle ilgili yapılan bir röportaj sırasında Miles Kane’in kadın gazeteciye yaptığı yersiz şakalar, tacizkar bakışlar nedeniyle biraz eleştirilmiş. Gazetecinin sorduğu ” Bugün başka neler yapacaksınız?” sorusunu “Odama gelmek ister misin?” diye cevaplayan Miles Kane hayranlarını oldukça kızdırmış. Daha sonraki günlerde gazeteciye bir özür metni yollamış ve onu rahatsız eden davranışları için utandığını belirtmiş.

Albümle aynı ismi taşıyan Everything You’ve Come To Expect  ikinci olarak yayınlanan tekil video. Klibin yönetmenliğini Saam Farahmand üstlendi. Üçüncü tekil albüm de Aviation oldu ve ikinci klibin devamı niteliğinde olan, konsept bir çalışma olarak tasarlandı.

si‘ngle çalışmaları varsa bir görsek!

İzninizle sizlere albümün üçüncü tekil çalışması olan Aviation’ın klibini izletmek isterim.

 

 

incedo

DO‘ğruyu söyle azizim nedir bu albümün notu?

bnmnmgh

 

 

 

 

 

Yorumlar

yorum