aslan-gs_1024x5762002’den beri aktif olan EuroCup organizasyonunu ilk defa bir Türk ekibi kazandı. Galatasaray Strasbourg finali duyurulduğundan beri bu geceyi bekledik.

Türk ekiplerinin basketbolda artık sözü geçiyor. Saygın kulüpler olma yolunda iyi planlamalarıyla ilerliyorlar. Galatasaray ilk maçta kısır oyunuyla bizi biraz üzdü. Ekibimiz 66-62 yenilgiyle dönmüştü. Her zaman dediğimiz gibi umudumuz vardı ve umudumuz başarılı oldu. Galatasaray EuroCup organizasyonunun kazananı, şampiyonu olarak gelecek yıl Turkish Airlines Euroleague organizasyonuna katılacak.

yenilmez_armada_by_xotano-d68r1li

Ekibimiz EuroCup sürecinde Pınar Karşıyaka, Bayern München ve Herbalife Gran Canari ekiplerini yenerek finale çıktı. Fransız ekip Strasbourg IG geldiğinde hepimiz kupanın Türkiye’ye geleceğine inanıyorduk. Fransa’daki maç izleyenler için sıkıcı geçse de ekibimiz 4 sayıyla kaybetmesi bile elimizi İstanbul için güçlendirmişti.

Errick McCollum’un eşsiz çabası ile farkı açmamız karşısında, son 3 dakikaya girerken Fransızlar geri dönüş yapmaya çalıştı. NBA usulü bir üçlükle hayat öpücüğünü alan Fransızlar 73-67’ye getirebilmişti skoru.

Taraftar desteğini de alan Cimbom Abdi İpekçi’de basketbol severleri havaya uçuracağının sinyalini verdi. Abdi İpekçi’de tüm Türkiye nefesini tutmuş izlerken son 1 dakikaya yaklaşırken McCollum’un üçlüğü çemberden geri döndü. Geri dönüşte Strasbourg atış yapamadığı gibi yine McCollum faul yaptırdı. İki atışı da basket yapan Errick 16 sayıya erişti. Fark 8 sayıya çıktı.

 

Sinan Güler’in atışı ile artık her şey bitmişti. 78-67 skorla Galatasaray’ımız EuroCup şampiyonluğuna uzandı. Şimdi bunun keyfini sürme vakti. Tebrikler çocuklar!

Bu ve bunun gibi organizasyonlarda artık Türkiye ekiplerinin yer alması ve hatta kupalara uzanması bizi harika anlara taşıyor. Bir tarihe tanıklık ediyoruz.

1821479_1024x648Tebrikler Ergin Ataman,
Tebrikler basketbolcular,
Tebrikler taraftarlar,
Tebrikler cimbom!

Bu zafer Türkiye’nin zaferi!

Avrupa basketbolunun iki numaralı kupası EuroCup artık Galatasaray müzesinde yer alıyor. Bu heyecan ve güzelliği yaşatan tüm Galatasaray camiasına teşekkür ediyoruz.

Ergin Ataman’ın sözleriyle; “Sıra artık Fenerbahçe’de!”

Şimdi gözler Fenerbahçe’nin Euroleague F4 macerasında!
İkinci kupayı da alacağız, inanıyoruz!

Yorumlar

yorum