maxresdefault14_1024x525Star Wars Günü’nüz kutlu olsun!

Bugün 4 Mayıs yani, Dünya Star Wars Günü. İlk kez 2011 yılında kutlanan bu gün filmin hayranları tarafından tatil ilan edilebilecek kadar önemli bir gün olarak kabul ediliyor. Eğer dışarı çıktığınızda  Star Wars temalı kıyafetlerle, maskelerle sokağa çıkan insanlarla karşılaşırsanız lütfen şaşırmayın onları garipsemeyin, onları sevin !

Dünya Star Wars günü yani 4 Mayıs aslında filmde geçen efsane bir repliğin, yani“Güç seninle olsun” (May the force be with you)’ın okunuşuyla ilgili yapılan bir kelime oyunundan (May The 4th Be With You) ortaya çıktı. Özellikle sosyal medyada örgütlenen Star Wars ahalisi , görüyoruz ki şimdiden günün en çok paylaşılan haberi olarak bu konuyu ilk sıralara taşımışlar ve çeşitli etkinliklerle kutlamalara başlamışlar. Dünyanın çeşitli yerlerinde bu özel güne ‘Luke Skywalker Günü’ diyenler de yer alıyor. Ancak karanlık ve aydınlık tarafı beraberce mutlu edebilmesi açısından Star Wars günü daha kapsayıcı ve kucaklayıcı kanımca.

Aslında bu günün tarihine biraz daha yakından bakarsak ilginç bir detayı görebiliriz: Star Wars Günü, gayriresmî olarak tarihte ilk kez ‘Demir Lady’ lakaplı Britanyalı politikacı Margaret Thatcher’ın seçimi kazandığı 4 Mayıs 1979’da gazetelerin ‘May The 4th Be With You Maggie’ başlığı atmasıyla kutlanmış. Margaret Thatcher özellikle  karanlık tarafın ilgisini, kendisine oldukça çekmiş görünüyor ki bu başlığı, bu şahsiyete uygun görebilmişler. Neyse…

Bugün dünyanın çeşitli yerlerinde 4 Mayıs coşkuyla kutlanıyor. Markalar ise her sene 4 Mayıs’ta olduğu gibi, filmin hayranlarına özel hediye paketleri hazırlıyor ,sistemin yararlarından kendilerine pay çıkarmayı da unutmuyor. 

Yazar Notu: Lucas Film, geçtiğimiz aylarda bir açıklama yaparak spin-off diye nitelendirilen ve serinin üç ila dördüncü bölümleri arasında geçen olayları anlatacak yeni Star Wars filmi ‘Rouge One: A Star Wars Story’yi 2016 Aralık’ta yayınlayacağını duyurmuştu. Film setinde de 4 Mayıs, kadroca hunharca kutlandığı haberleri kulağımıza geldi. Ne diyelim kutlu mutlu olsun. 

 

 

 

 

Yorumlar

yorum