1978 İngiltere, Cornwall doğumlu müzisyen folk tarzı içinde görülse de jazz, blues, funk, rock temalarını şarkılarında ustalıkla kullanan bir sanatçıdır. Harika bir sese sahip olan Charlie’nin  parçalarında Jamaroquie, Nina Simone, Ray Charles tınılarını da rahatlıkla hissedebiliriz. Elinden bir dakika bırakmadığı akustik gitarını Jack Johnson kadar iyi icra eden bir gitaristtir aynı zamanda.

charlie-winston_1024x684Charlie kendi ismiyle müzik dünyasına girmeden önce kendisi gibi müzisyen olan kardeşi Tom Baxter’ın grubunda bas gitar çalıyordu. Baxter’ın Feather and Stone adlı albümünün önemli bir parçası oldu,  onlarla bir çok konser ve canlı performans gerçekleştirerek büyük bir müzikal tecrübe kazandı.

charlie-winston-music-to-explore-1419269553_1024x575Charlie’nın gelişimi ilginç ayrıntılarla doludur. İlk albümü olan Make Way’i kendi ülkesi İngiltere’de 2007 de çıkaran müzisyen burada yeterince dinleyici kitlesine ulaşamamıştı. Fakat Winston çalışmalarına hız kesmeden devam ederek ikinci albümünü çıkarana dek kendini zirve için hazırladı. Bu arada şunu da belirtmekte fayda var; 2008 senesinde The Spencer Davis Group’un  I’m the Man şarkısını coverlayan Winston bu coverıyla ünlü bir araba markasının reklam müziğini de yaptı.

le-chanteur-britannique-charlie-winston-le-18-septembre-2009-a-paris_5193183_1024x576Charlie dünya çapında üne 2009 yılında çıkardığı ikinci albümü yani ilk uluslararası albümü olan Hobo ile ulaşmıştı. Hobo albümündeki besteleri dilenilmeyi fazlasıyla hak ediyordu. Zaten müzikseverlerde gereken cevabı ve desteği vermişlerdi. Bu albümüyle tarzının iyileri arasına adını yazdırmıştı Charlie. Ancak onun ününe ün katan, dinleyicilerini kendisine daha da hayran bırakan durum, Paris sokaklarında, metrolarında, marketlerinde eline gitarını alıp şarkılarını hayranlarıyla haykırması oldu. Çevredeki insanlar yardımıyla kamerasıyla çektiği görüntüleri internete yükledi, bu videolar o kadar çok izlendi ki o artık bir youtube fenomeni oluvermişti. Onun bu samimiyetini, insanlarla olan iletişimini ve içtenliğini gerçekten görmenizi çok isterim. Winston, Hobo albümüyle Fransa’da müzik listelerinin en tepesine adını yazdırmayı başardı ve birçok ödüle layık görüldü.

Değerli müzisyenimiz Charlie Winston, Hobo albümünün büyük başarısı sonrası 2011’de üçüncü albümü Running  Still’i çıkardı. Çizgisini korudu, güzel bestelerini bizlere aktarmaya devam etti. Son albümü Curio City ise 2015 Ocak ayında kendini gösterdi. On beş parçadan oluşan albüm tam anlamıyla kusursuzdu. Parçalar, bilgisayar efektleri ile desteklenen temalar, çeşitli enstrümanlarla ve Charlie’nin gitardaki ustalığının harika kombinasyonlarına sahipti.

Bu mükemmel adamı takip edin, dinleyin ve izleyin derim.

Yorumlar

yorum