14-kievSelamlar Değerli Vagon Ailesi. Uzun zamandır Günün Tarifesine yazma fırsatı bulamadım, neyse ki sonunda bir şeyler karalayabildim ve işte buradayım. Ülke gündemi oldukça yoğun, üstelik olumsuz. Zor günler peşi sıra bir birini takip ediyor. Doğal olarak bu sosyal ortamdan ben ve dergimiz de etkileniyor. Beynimizin sağ lobu “böyle günlerde paylaşım yapılır mı?” yahu derken, sol lob ise “hayır asıl böyle zamanlarda güçlü durmanız gerekli, misyonunuz neyse onun gereklerini yerine getirin” diye haykırıyor. Gerçekten biz de arada derede kaldık.

Yalnız kötü gidişatın olduğu kesin. İnsanlarımız kutuplaşma evresinin son aşamasına girmiş durumdalar. Özgürlük alanlarımız giderek daraldı. Muhafazakar mahalle baskısı yavaş yavaş kendini hissettiriyor. Belli bir kesim ise oldukça apolitik ve her şeye razı bir tavırda. Milletin herhangi bir ortak değeri kalmadı. Kimi Müslümanlıktan bahsediyor laikliği tartışmaya açtı bile, kimi hala Kemalist bir bakış açısıyla kendine özgürlükçü diyor doğal olarak bir adım öteye gidilemiyor. Bir anayasamız var her telden çalıyor. Yani diyeceğim kutuplaşma kaçınılmaz.

Ne zaman normale döneceğiz sorusu ise tam bir muamma. Ülkemizin eski siyasi figürleri ve eskimiş düşüncelerinden artık bıkmadık mı? Neden ortak değerlerimizi özgürlük, saygı, hoşgörü, barış ve kardeşlik üzerine yapmıyoruz. Mesela yeni yapılacak anayasa bu beş kelime kapsamında beş maddeden oluşabilir. Eğer böyle bir bütünlüğü oluşturabilsek gerçekten reel değerler üzerine bir toplum inşa edebiliriz. Ancak bizim gibi az gelişmiş ülkeler maalesef tüm bu değerleri hiçe sayıp ırk, mezhep, cinsiyet, eşitsizlik, üniter bir yapı ve şekil gibi soyut kavramlar üzerine bir yaşam oluşturma gayesinde olduğundan, hep aynı yerde tıkanıklık meydana geliyor, ha beş yıl sonra ha elli yıl sonra.

Bu yazıdan da anlaşılacağı gibi Günün Tarifesi kategorimiz sadece müzikle, müzisyenle ilgilenen bir yer değil, olmayacak. Ben de sizler gibi düşünmeye, öğrenmeye çalışan bir bireyim dostlar. Ve düşündüklerimi, öğrenebildiklerimi ve tecrübemi sizlerle paylaşmak isteğindeyim. Bu yüzden  çevresine duyarlı, sosyal yaşamın akışına kendini kaptıran bir köşe oldu burası ve böyle ilerlemeye devam edecek. Lakin düşüncelerini anlamlı şarkılarla ve müzisyenler yardımı ile sizlere aktarmayı tabii ki ihmal etmeyecek.

Yakında görüşmek dileğiyle, sağlıkla kalın, Vagon’da kalın.

 

Yorumlar

yorum