maxresdefault_1024x576Sierra Leoneli genç  Kelvin Doe kendi radyo istasyonunu kurunca, bu yeteneği dünyanın en saygın okullarından Massachusetts Teknoloji Enstitüsünün (MIT) dikkatini çekti.

Doe, 13 yaşındayken ailesinin elektrik sıkıntısı çekmesi üzerine çöpten topladıklarıyla tek başına pil üretmeye başladı. Bir süre sonra kendi jeneratörünü de üreten genç, radyo istasyonu kurunca ünü tüm ülkeye yayıldı. MIT’de okuyan Sierra Leone’li bir öğrencinin haberdar etmesi üzerine enstitü, Doe’yu 3 haftalık bir programa davet etti.

Kelvin, çöplükten topladığı malzemelerle jeneratör yapacak kadar zeki. 16 yaşında ABD’deki MIT’ye kabul edilerek de bu ünlü bilim okulunun tarihindeki en genç pratisyen oldu.

Doe’nun hikayesi ise kısaca şöyle:

Sierra Leone toprakları kanlı elmasla anılıyor. Afrika’nın batısındaki Sierra Leone, bu zenginlik nedeniyle 1991-2002 yılları arasında iç savaşa sahne oldu. Bu ülkede pek çok gencin elleri ve ayakları iç savaşta kesildi. Halkı giderek fakirleşti. Evlere elektrik, su ulaşmıyor, haftada ancak bir kez elektrik verilebiliyor. Ayın dört günü dışında akşamları karanlık. Kelvin ise 12 yaşında. Mahalle sokaklarında gezinip çöplerden topladığı karton, kullanılmayan bir bilgisayarın hard diski, bant ve metal kablolar gibi malzemelerle önce elektrik jeneratörü, sonra da radyo vericisi yaptı. Karbonlu su, asit ve metalden oluşan bir güç kaynağı yarattı. Bu icatlarıyla mahalle sakinlerinin gönlünü kazanan Kelvin, radyo vericisiyle de yaşadığı mahalleye haber ve müzik yayını yapmaya başladı. Ahalinin moral kaynağı oldu elbette.  Herkes onu DJ Focus takma ismiyle tanıyor. Doe bir söyleşisinde ise şöyle demiş: “Çok fazla elektriğimiz yoktu. Işıklar haftada bir kez geliyordu. Onun dışında hep karanlıkta kalmak zorundaydık. Bu yüzden ben de kendi jeneratörümü ürettim ve insanları mutlu ettim”.

Kelvin_david_working_smile_1024x683 Kelvin’i keşfedense kendisi gibi Sierra Leoneli olan bir MIT doktora öğrencisi.  O zamana kadar gittiği en uzak mesafe evinin birkaç kilometre ötesi olan Kelvin, MIT’in misafiri olarak ABD’ye gitti. Harvard ve MIT’den öğrencilere projeleri hakkında sunumlar yaptı. MIT’de en son teknolojik imkânlarla ve yetenekli bilim adamlarıyla tanıştı. Şimdi imkânsızlıklarla değil, modern dünyanın olanaklarıyla elektronik cihaz yapmayı öğreniyor.

Kelvin’i en çok üzen durum ise ailesinden uzak olmasıymış, bu yaşına kadar ailesinden hiç ayrı kalmamış. Zira, ailesine özlemini anlatırken gözyaşlarını tutamayan dahi genç aynen şunu diyor: “Tek amacın aileme yardım etmek. Yaptığım her şeyi onlar için yapıyorum.”

Haydi Kelvin’in kısa bir videosunu izleyelim.

 

Yorumlar

yorum