Günler geçe dursun her gün ülkemiz yakın tarihinde yaşanmış acayip olayları internet vasıtasıyla keşfediyor ve öğreniyoruz. Kimi oldukça acıklı kimi ise oldukça eğlenceli ve gülünç.

Takvimler 23 Eylül 1966’yı gösteriyor. Son Aktüalite Gazetesinden koca bir sayfa Belgrad Ormanlarında hunharca eğlenen gençlerin haberlerini yapmış. İçlerinde Erkin Koray ve müzisyen dostu Çetin Yorulmaz da var. Bol alkolün, aşkın ve meşkin olduğu enerjik bir gece. O dönem tüm dünyada esen özgürlük rüzgarları az da olsa bizim bu taraflara da uğramış. Çiçeğin çocukları yapmışlar yine yapacaklarını.

İşin ilginci ise gazetedeki haberin oldukça samimi ve olduğu gibi kabul edilerek herhangi bir yargılama içermeden yapılması. Örneğin o gece partideki erkekler “ye ye’ciler” olarak tanıtılıyor. Gazete haberinde şöyle bir başlık var ki o da içinde tatlı tebessüm içeriyor aslında; “Uzun saçlılardan biri parti sonunda ” Ormandan mutlu ayrılıyoruz ” dedi” 😀

Gelin o gün o gazetede yayımlanan haberin ayrıntılarına olduğu gibi bir bakalım;

kıjkjl_800x391

Ağaç, Müzik ve Kanyak: Bir ağacın gölgesine sığınmış bu çiftler, asırlık çınar ağacının gövdesine “Seni seviyorum” diye yazılar kazıyorlar. Onlar için aşk, müzik ve kanyakla son halini almıştır. Fotoğraf bunu açıkça anlatıyor.

 

 

249hjgjghg0_800x370

Hepsi mest: İngiliz gençleri Londra’daki Hayd Park’ta serbestçe eğlenir, her istediklerini yaparken bizim gençler de onlardan geri kalmamak için kendilerine Belgrad Ormanını seçmişlerdir. Yandaki fotoğrafda gençleri mest olmuş bir halde görüyorsunuz.

 

klkjkç.ö._580x600

By – By Öpücüğü: Çetin Yorulmaz ormanda beraber gecelediği sevgilisinden ayrılmak üzeredir. Ne var ki güzele doyum olmuyor. Kanyak, votka ve şaraptan sonra ayrılırken sıra “by – by öpücüklerine” gelmiştir. Bunlardan sonra gerçekten zordu ayrılmak.

 

 

 

 

 

lklkjlkjlj_576x600

Ve ağaçlar dibinde: Ersin yorulmaz yorulmak bilmediği gecenin sonlarına doğru sevgilisi Esra ile kuytu köşe bulmuş. Birkaç dakika sonra gençler iyice kendilerinden geçecek, müzikli kanyaklı ve aşklı bir gecenin unutulmaz dakikalarını yaşayacaklardır. Yandaki fotoğraf eğlenceden sonra “mutlu ayrıldık” diyen gençlerin çılgınca eğlendiği sırada çekilmiştir.

 

 

 

 

Gelin Son Aktüalite Gazetesinin 23 eylül 1966’daki bu haberi tam sayfasına bir bakalım;

2490_447x600

Yorumlar

yorum