01_02220346_05a62a_2837261a_1024x683Futbol sadece futbol değildir. Evet o en bilindik klişe cümle bile buna yetmeyebilir. Oyunlarda bile bunu başarsak arkadaşlarımızın başının etini afiyetle yerdik. Ama bu gerçek burası survivor adası olmasa da yine bir ada. Hem de futbolun beşiği sayılan bir ada.

Sezon başında hedefi ligde kalmak olan takım şampiyon benim dedi. Bunu nasıl başardı? Bu sorunun birçok cevabı olabilir ama benim üzerinde duracağım, takım olmak. Takım olmak derken ligin en çok adalı oynatan iki takımından biri olmaları da bunu açıklar gibiydi. Ülkemizde de hep gündemde olan yerli oyuncu polemiği aslında ada basınında da yerini buluyordu. Şimdi de yerli oyuncu savunucuların eline bir koz vermiş oldu. Leicester City adıyla da nazire yaparak  (diğer city olan Mancester City’nin kesesi hiç kapanmazken) şampiyon oldu. Mütevazı kadrosunun yıldızları 2.liglerden olan bir takım. Yıldızlarından Riyad Mahrez’in Fransa alt liginde olduğunu gel de anlat anlatabilirsen bizim yöneticilere. Premier ligin lejyonları para oluklarını sonuna kadar açmışken Leicester planlı kadrosuyla belki de baştan kazanmıştı. Bu başarının sebebi tabi ki de bu kadar değildi. Fikstür de Leicester’in yanındaydı. Rakiplerinin haftada üçe kadar çıkan maç trafiği de başarıya yanaştırmıştı. Kilit noktalardan biri olan ev sahipliği avantajını da iyi kullanmışlardı. Son olarak psikoloji olarak sağlam kalarak şam, şampi derken şampiyon oldular. Benim istediğim ise farklı bir nokta. Onun için paragraf başı yapıyorum sizi de oraya bekliyorum.

Heh. Geldiniz mi? Bakıyorum birisi eksik hah tamam o da geldi. Gelelim asıl mevzuya endüstriyel futbol denen futbol katili sistemi çatırdatan bu olay herkesi bir günlüğüne de olsa Leicester’ lı yapabilir. Hadi çıkarın Leicester bayraklarını. Evet o kadar heyecanlıyım ki bir futbol romantiği olarak. Endüstriyel denen canavarın bir dişinin kırılması bile çok güzel. Darısı diğer dişlerinin başına.

DİPNOT: Hani nerde bu başarını mimarı  Ranieri ve sonradan açılan Vardy diyenleri duydum. Onlar ayrı yazıların konusu önce şu mutluluğu yaşayalım değil mi ama?

                                                                                                  Muhammet Selçuk

Yorumlar

yorum