boerue-bannerMayAna Creatives tarafından hazırlanan Boerue, Türk kültürünün bilim, sanat, şamanizm tengrizim ve Animalizm kavramlarından esinlenilerek yapılan, Orta Asya Türk kültürünü konu alan animasyon bir seri.

Boerue ekibinin tanımına göre konusu; “Kadim Orta Asya’nın şamanik dünyasında geçen bir bilim-kurgu serüveni”. Bilim/doğa, bilim/gelenek ve bilim/din ilişkisini, aralarındaki çatışmayı ve beraberce nasıl devam edebileceklerini sorgulayan, bizleri Orta Asya bozkırlarına götüren bir yapım Börü/Boerue .

boerue-big“Orta Asya bozkırlarında hayat bulan, Animalizm, Şamanizm ve Tengrizim dolu bir evren; burada tıpkı Gök Tanrının kendisi gibi ağaçlar, mağaralar ve nehirler de birer tanrı; hatta ölüyse dedeniz de bir tanrı… Ağaç kesmenin adam öldürmekten daha büyük suç sayıldığı, hastayken ve evlenirken, doğarken ve ölürken yanınızdan asla bir şamanı ayıramayacağınız, avınızın bir kısmını diğer hayvanlara pay olarak bırakmazsanız geceleri rahat uyuyamayacağınız, daha önce hiç anlatılmamış bir dünya..”

Serinin ismini aldığı Boerue, yani “Börü” sözcüğü ise eski Türkçede hem “kurt” hem de “saygıdeğer lider” anlamlarına geliyor. “Börü” aynı zamanda toplumun kaderini değiştirebilecek güçteki liderlere verilen bir sıfat.

boerue-boru-animasyonBörü/Boerue, bilim ve geleneklerin çatışmaya başladığı bir dünyada geçiyor. Şamanlar çok uzun zamandır bilim adamları ile çatışma halinde. Ancak bilime son derece önem veren Kuzey Hanlığı bu durumdan rahatsız olmaktadır. Savaş, Hanlığın sınırlarına dayandığında ise, Han ve Hanım savaşı kaybetmemek ve toplumun kaosa girmesini engellemek amacıyla bilimden yararlanarak kimyasal–biyolojik sıra dışı silahlar kullanmak isterler. Şamanlar; uzun zaman önce, bilim adamlarına sırtlarını çevirmişlerdir çünkü bilim, doğa kurallarını ihlâl ederek gelişmektedir ve dünyanın dengesinin bozulmasına neden  olmuştur. Ana karakter Duman, genç ve yetenekli, şizofren bir element avcısıdır. Duman’ın tek amacı element koleksiyonunu tamamlayıp idolü Opaz Bey‘in öğrencisi olmaktır. Bu yolculukta kendisine,  bilge Kam Ana‘nın çırağı şaman Bars ve Astronom Pamir de dahil olacaktır.

Untitled-1Boerue başlangıçta Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde olacak. Proje ekibinin hedefi, orta vadede diğer dillere de çevirebilmek. Ancak hemen her dilde alt yazılar hazırlanacak. Ekip, “Neden Börü kelimesi yerine Boerue’yü tercih ettiniz?” sorusuna ise şöyle bir cevap vermiş: “Dizimizin uluslararası bir iş olmasını istiyoruz. Ayrıca Börü olarak kullanmaya karar verseydik, web sitemizin adı boru.com olacaktı”

Kickstarter’da Boerue’yü destekleyin!

Bir yıllık çalışma sonucu MayAna Creative ekibi tarafından tasarlanan Börü şu anda Kickstarter ile bağış toplama aşamasında. Eğer hedeflerine ulaşırlarsa animasyonun ilk üç bölümünü hazırlayıp, gerçekleştirebilecekler. Tüm sezonu tamamlayıp bunu youtube üzerinden dünyayla paylaşmak ise asıl amaçları. Boerue ekibi, projelerini hayata geçirmek isteyenlerin ilk adresi olan Kickstarter üzerinden desteklerinizi bekliyor. Siz de Kickstarter üzerinden bu güzel projeye en az 1 dolar  bağışta bulunabilirsiniz. Öyle ki, bağışta bulunduğunuz miktara göre Boerue ekibinin sizlere çeşitli hediyeleri de olacak. Umarım Boerue ekibi Kickstarter’da hedeflediği bağış miktarını toplar, biz de bu etkileyici animasyon serisini izleyebiliriz.

Haydi bakalım fragmanı izleyelim;

 

 

 

Yorumlar

yorum