Uçan arabalar, kendi kendine giden araçlar, ses hızında ulaşım… Herkesin çocukluğuna denk gelen dönemde başlayan, önümüzdeki elli yıl içinde teknolojinin sınırlarını zorlayacağız bık bıklarıyla binlerce icadın haberleri verildi, veriliyor, verilecek!

Bazılarını elli yıldır duysak da henüz göremedik. Bazıları ise artık hayatımızın parçası ve bir kısmı da yavaş yavaş hayatımıza giriyor. İşte Olli onlardan biri. Birkaç ay içerisinde Washington DC sokaklarında dolanmaya başlayacak, Olli.

local-motors-olli

Amerika menşeili Local Motors şirketinin, vatanına, milletine armağanı; Olli.  Local Motors’un bu sene içerisinde 3D Printed araç satışı yapacağını duymuştuk. Bu duyum da Olli ile gerçekleşti.

3 boyutlu yazıcı yardımıyla üretilmiş olan şirin, küçük ve akıllı bir icat kendisi. Şoförsüz, otonom elektrikli bir toplu taşıma aracı. Kendisi minibüs ailesinin son ferdi. Nasıl yapıldı ve nasıl mı çalışıyor? Gelin inceleyelim.

olli

Olli zekasını IBM’in Watson’ından alıyor. Watson, IBM tarafından üretilen bir yapay zeka. Watson; sorularınıza cevap veren ve öğrenen bir teknoloji platformu. Peki, Olli sizi nasıl görecek? Nasıl sizi istediğiniz yere ulaştıracak derseniz. Watson sizin sanal şoförünüz. Tabii ki bir akıllı telefonunuz olması şart. Yüklediğiniz uygulamayla Olli’ye konumunuzu bildiriyorsunuz. O da sizi beklediğiniz duraktan alıp yine uygulama üzerinden seçtiğiniz, inecek olduğunuz durağa bırakıyor. Yaşasın yapay zeka!

gallery-1466085182-rc8003olli-electric-bus-5

Local Motors, Olli’yi ABD dışında Berlin, Kopenhag ve Canberra’da (Avustralya) da test sürüşlerine çıkaracak. Eğer tutarsa  yakında her yerde görme şansımız yüksek. Elbette Türkiye’de Olli’nin işi zor. Ülke sınırları içerisine girse de ülke trafiğimizin halihazırdaki var oluşsal sıkıntıları içerisinde Olli kendini kaybedebilir.

Tanıtım videosu;

Arabesk tutumu gerçekleştirmeden gitmek istemiyorum; işsiz kalacak şoförler ve asıl kazanacak olanların telefon şirketleri olması da ayrı detaylar. Zaten yapay zekalar ortaya çıkmaya başlamışken düşünmeye ve çalışmaya ne gerek var. Yaşasın tüketim! Yaşasın yapay zekalar!

Yorumlar

yorum