Bu ay tıp dünyasına müthiş bir gelişme duyuruldu. Battelle tarafından felçli bir insanın beyin dalgaları yardımı ile yeniden hareket edebilmesini sağlayan “Neural Bypass” teknolojisinde ilk kez mükemmele yakın performans elde edebilen cihaz duyuruldu. Bu teknoloji sayesinde artık felçli hastalar dışarıdan başka bir kodlamaya ihtiyaç duymadan kendi düşünceleri ve beyin dalgaları ile felçli uzuvlarını hareket ettirebilecek.

2 yıl önce beynine elektronik bir çip yerleştirilmiş olan Ian Burkhart, bugün koluna bağlanan bir mekanizmanın beynindeki sinyalleri çözmesi yardımı ile elini kullanabiliyor. Ian, habere ait videoda Guitar Hero oynayabiliyor, şişe kullanabiliyor, tutma, kavrama hareketleri yapabiliyor.

ian 1

Bu süreçte öncelikle farklı el hareketleri izletilen hastanın beynine yerleştirilen çip sayesinde hareketleri izlerken her biri ile kurduğu bağlantıya ait nöral sinyaller okunuyor. Başka bir deyişle, Ian’ın “bir eli açma”yı düşünürken beyninde oluşan hareketler izleniyor. Uzmanların ifadesine göre nöral sinyallere ait örüntü bir kez çözüldükten sonra beynin dili kasların okuyabileceği dile çevrilerek deri vasıtasıyla yeni komutlar kola iletilebiliyor ve özel bir mekanizma sayesinde kaslara iletilen hareket sinyalleri kasların kasılmasını sağlıyor.

ian 3

Ian gibi vakaların özelliği omuriliğin zarar görmesi ve organlara komutları iletememesi sonucu felç yaşamalarına rağmen, beynin hareket sinyallerini üretmeye devam ediyor oluşu. Ian gibi milyonlarca vakaya umut kapısı olan “Neural Bypass” teknolojisinin gelişerek laboratuvar ortamından çıktığı ve günlük hayatımıza kadar girdiği günlere doğru, sevgiyle kalın.

Tespit Bonusu:

Son yıllarda bazı hastalıklar ile ilgili bilgiler herkesin Google’ına kadar girdiğinden kendi kendinin doktoru olmaya çalışmacılıklar hızla yayıldı. Yol üstü geçerken bir doktora rastlasa dahi “evladım benim sırtımda geçmeyen bir ağrı…” “şu bacağımdan yukarısı oyuluyor sanki…” diye soran neslin ta kendisi, bugün hastanelerden çıktığı an doktor teşhisini Google’layıp kesin doğru mu diye emin olmaya çalışıyor. Kendi kendimize teşhis koymayalım. Doktorlarımıza güvenelim. Lütfen.

 

 

 

 

Yorumlar

yorum