sergi_salt

İzleyicinin karşısına ilk SALT Beyoğlu ve SALT Galata ile çıkan “Nerden Geldik Buraya” sergisi yeniden kurgulanarak Ankaralı izleyicilerin karşısına çıkıyor. 7 Ocak’ta açılışı yapılan sergi 13 Mart’a kadar izleyicilerini bekliyor.

“Nerden Geldik Buraya” başlığıyla seyirciyle buluşan sergi, 1980 sonrası askeri darbenin gölgesinde yaşanan serbest piyasa ekonomisine geçişin yaşandığı döneme odaklanırken bu süreç içerisinde ortaya çıkmış olan reklam filmleri, fotoğraf, video gibi arşiv materyalleri ve sinemadan seçkilerle değerlendiriliyor. Sergideki sanatçılar: Aslı Çavuşoğlu, Barış Doğrusöz ve Esra Ersen. Sanatçılar, 1980’ler dönemine dair işleriyle politik ve kültürel dinamikleri irdeliyor.

nerden_geldik_buraya_konusma

Özellikle şu an 20’li yaşlarında olan gençlerin hatırında kalamayacak bir dönem olan 1980’ler bu sergiyle günümüze taşınmış oluyor. Sürekli dinlediğimiz ama tahayyül edemediğimiz dönemi politik ve kültürel açıdan görünür hale getiren sergi, günümüzle 1980 dönemine ilişkin bir köprü kurarken “Nerden Geldik Buraya” dediğimiz anların cevabını belirli açılardan almış oluyoruz.

Fotoğraf: Cemil Batur Gökçeer

Sergi 1980’lerin toplumsal hareketleri ve popüler kültür üzerinden ilerliyor. Serbest ekonominin kurulmaya çalışıldığı, siyasi muhalefetin kenara sıkıştığı, ilk defa cinsel yönelimlerin konuşulmaya başlandığı, insan haklarının ihlâlinin hat safhaya vardığı bu dönemin ve 24 Ocak 1980’de alınan kararlar ile sonrasında gerçekleşen 12 Eylül darbesinin izlerini sergide takip edebiliyoruz.

1980 askeri darbesinden sonra ortaya çıkan toplumsal hareketler ve popüler kültür ögelerini irdeleyen sergi, bu bağlamda Türkiye’nin yakın geçmişiyle bugünü arasındaki ilişkiyi görünür kılmayı amaçlıyor.

Bu ilişkinin izini sürmek isteyenler için ‘Nerden Geldik Buraya’, SALT’ın üyesi olduğu L’Internationale’in (Avrupa Müzeler Konfederasyonu) beş yıllık “The Uses of Art – The Legacy of 1848 and 1989” (Sanat Kullanımları – 1848 ve 1989’un Mirası) programı kapsamında gerçekleştiriliyor.

“Nerden Geldik Buraya” 12 Marta kadar Ankara SALT Ulus’ta.

 

Yorumlar

yorum