bcvbcvbcv_994x768Bazı filmler vardır ki etkisinden uzun zaman kurtulamazsınız. Senaryo iyidir, kurgu sağlamdır, oyuncular başarılıdır, tabiki bu ve bunun gibi etkenleri gözardı edemeyiz ancak bana göre bu listedeki filmlerin etkisinin uzun olma sebebi ise müzik ve müzisyenlerle iç içe olması. 

Şu sistemin içinde yaşayan modern zombiler olarak hepimizin bu gerçeklikten kaçmak istediği zamanlar oluyor. Bazen elimize bir kitap alarak, bazen diz üstümüzdeki bilgisayar ile bir şeyler araştırarak bazen de film izleyerek bu bunalımdan kendimizi uzak tutma çabasına giriyoruz. İyi de ediyoruz aslında. Ruhumuzu, bedenimizi başka nasıl dinlendirebiliriz ki bu hızlı geçen günler arasında. Bugün size müzikle, müzisyenle dolu bir film listesi hazırladım. İçinde her tarza uygun harika müzikler barındırıyor. İzlerken ruhumuzun ihtiyacı olduğu gıdayı alırken, görsel olarak da sonuna kadar tatmin oluyoruz. Haydi sırayla bir bakalım şu listeye ne dersiniz?

15.the doors

The Doors grubunun karizmatik vokali Jim Morrison’ı Val Kilmer canlandırıyor. Hatta Val Kilmer bunu o kadar iyi yapıyor ki, kendisi bile uzun süre Jim Morrison’ın etkisinden kurtulamamış. Rock belgeseli tadında olan bu filmi, The Doors severlerin kesinlikle izlemesi gerekir.

14.Blues Brothers

Müzikal-komedi türünün en başarılı örneklerinden biri olan The Blues Brothers, Jake ve Elwood Blues adında iki müzisyen kardeşin hikayesini anlatıyor. Hareketli ritmi, bol aksiyonu v sahneleriyle The Blues Brothers, sinema ve müzik severler için ayrı yere sahip.

13.Tenacious D: The Pick of Destiny

Venedik’te tanışan iki genç ‘Tenacious D’ adlı bir rock grubu kurarlar. Buldukları menajer onları dünyanın en ünlü rock grubu yapma yolunda çalışır. Tenacious D in The Pick of Destiny, komedi ve müzik öğelerini bir araya getiren, 2006 yılında vizyona giren bir film. Başrollerde; School of Rock, King Kong, Kung Fu Panda gibi filmlerden tanıdığımız Jack Black, onun yanında Elf, Shallow Hal gibi filmlerden tanıdığımız Kyle Gass yer alıyor.

12. I’m Not There

Folk&Rock müziğin şarkıcı ve söz yazarı Bob Dylan’ın hayatının yedi farklı dönemi, aralarında kadın oyuncuların da yer aldığı altı kişilik bir oyuncu kadrosu tarafından canlandırılıyor.

11.Almost Famous

Rock’n’roll havasını en iyi anlatan filmlerden olan ve Cameron Crowe’un yazıp yönettiği Almost Famous, 70’lerin ruhunu yansıtan en başarılı dönem filmlerinden biri. Stillwater adlı kurgusal bir müzik gurubu hakkında Rolling Stone dergisi için yazı yazan bir çocuğun hikayesini anlatıyor.

10.School of Rock

Rock müziğini komediyle buluşturabilen başarılı bir film School of Rock. Özellikle rock n roll’un nasıl bir his olduğunu bilmeyen yeni nesle bu ruhu aşılayacak bu film, her yaştan insana hitap edebilecek bir özelliğe de sahip.

9.August Rush

Çok duygusal ve güzel bir film. Sanat severlerin çok seveceği, sinema severlerin tat alabileceği bir tarza sahip. 

Müziği duymama engel olmaya çalışıyorlar ama yalnız olduğum anlarda müzik içimde yükselir. Sanırım bunu dışa vurmayı öğrenirsem beni duyabilirler. Benim olduğumu anlar ve beni bulurlar. (August Rush)

8.Control

Müzik tarihinin efsane figürlerinden biriydi Ian Curtis. 2007 yapımı “Kontrol”, Joy Division grubunun vokali  Ian Curtis’in öyküsünü anlatan ve 2007 Cannes Film Festivali Yönetmenler Haftası’nın açılış filmi olarak, topladığı övgü ve ödüllerle dikkat çeken bir film. 

7.Rock Star

Chris Cole (Mark Wahlberg) gün boyunca fotokopi makinası tamir etmektedir. Geceleri ise dünyanın en sıkı heavy-metal grubu olan Steel Dragon’un şarkılarını yorumlayan küçük bir grupla sahneye çıkmaktadır. Steel Dragon’un solistinin gruptan atılmasıyla, şansı dönen Chris, ve sevgilisi Emily (Jennifer Aniston) kendilerini hayal ettiklerinden daha çılgın bir dünyada bulurlar.

6.This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap, müzik ve komedinin iç içe olduğu en kült filmlerden biri. Doğaçlama ve absürt sahneleriyle izleyenleri güldüren film, rock dünyasına yaptığı göndermelerle müzisyenler ve müzikseverlerin vazgeçilmez filmleri arasında.

5.The Broken Circle Breakdown

Yönetmenliğini 2010 yılında İstanbul Film Festivali’nden Altın Lale ile dönen Çölde Kutup Ayısı filminin yönetmeni Felix Van Groeningen’in üstlendiği yapımın iki başrolünü Belçikalı oyuncular Veerle Baetens ve Johan Heldenbergh paylaşıyor. Elise ve Didier karakterlerindeki farklılıklara rağmen ilk görüşte birbirlerine aşık olurlar. Elise konuşkan ve çılgın bir kadınken, Didier daha içine dönük yalnız bir kovboydur. Elise dövmecilikle hayatını kazanan, inançlı ve ruhani bir karaktere sahipken, Didier ise hakikati tercih eden ve bir banjo grubunda müzisyenlik yapan bir atesitir. 

4.Begin Again

Hayallerini New York’ta gerçekleştirmek isteyen sevgilisinden ayrılmasıyla Gretta’nın iniş çıkışlarla dolu hayatı da değişir. Burada bir başına kalan Gretta, şans eseri tanıştığı bir yapımcı sayesinde kaderine meydan okuyacaktır.

3.Whiplash

Genç bir baterist olan Andrew’un (Miles Teller) bateride ustalaşma arzusunu ve sert mizaçlı caz hocası Terence Fletcher’la (J. K. Simmons) olan ilişkisini anlatan film, bir insanın sınırlarını ne kadar zorlayabileceğini anlatıyor. Ayrıca film, 87. Oscar Ödülleri’nde En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu(J. K. Simmons), En iyi Film Kurgusu ve En İyi Ses Miksajı ödüllerinin de sahibi oldu.

2.Walk The Line

Bu filmde; 2003 yılında hayata gözlerin yuman, tarihe damgasını vurmuş müzisyenlerden Johnny Cash’in hayatı anlatılıyor. Sıradan biyografi filmlerine nazaran kendine özgü havasıyla öne çıkan filmin oyuncu kadrosu, Johnny Cash’e danışılarak oluşturulmuş.

ve

ve

ve…

1.Once

İrlandalı grup The Frames’den Glen Hansard’ın başrolde olduğu film, bir sokak müzisyeni ile bir Çek göçmenin yegane aşk hikayelerini anlatan şarkılarını yazarak, prova ederek ve kaydederek geçirdikleri olaylı bir haftayı anlatıyor.  Dublin’de, kendilerini toplum dışı hisseden bu iki insan müzik sayesinde güçlü bir bağ kurarlar.

BONUS:

No One Knows About Persian Cats

No One Knows About Persian Cats (Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok) 2009 yapımlı bir İran kült filmi. Bahman Ghobadi, tarafından yönetilen filmde başrollerde Hamed Behdad, Ashkan Kooshanejad ve Negar Shaghaghi yer alıyor. Gerçek adı Kasi az gorbehaye irani khabar nadareh olan filmde İran’ın yer altı rock manzarası irdeleniyor.

Filmin ana teması İran hükümeti tarafından bir türlü kabul görmeyen genç alternatif müzisyenlerin çabalarını dile getiriyor. Rock, rap ve heavy metal çalan gruplar ne hikmet ise İran hükümeti tarafından kabul görmemekte. Sorun verilen mesajda veya sözlerde değil; sorun asıl gitarın başrollerde olması. Bu filmin müziklerini yapan tüm sanatçılar radarın altında, görünmez ve yakalanmaz odalarda ciddi riskler alarak sanatlarını icra etmek zorundalar.

 

 

 

 

 

Yorumlar

yorum