music_is_my_life__by_julkusiowa-d250jo4

Güzel bir güne daha uyandım sanki, umarım böyle görüldüğü gibi devam eder.

Yatağımda kollarımı havaya kaldırıp iyicene gerilirken “kıreyziiiiii” diye haykırmak geldi içimden. Bu haykırış sizin de bildiğiniz üzere  Aerosmith’in mutlu tınılarla dolu eski bir parçası Crazy’den vücut bulmuştu kendine. Klibindeki güzel hanımların özgürce takılmaları geldi bir anda aklıma. Küçük bir tebessüm de etmedim değil. Özellikle bizim yöreler için ters işler bunlar diye (Yazar kendini burada hüzünlü ve sinirli hissediyor). Neyse…

Parçayı malûm siteden dinlemeye koyuldum hemen, tabi bir yandan da klibini izliyorum. Düşündüm de gerçekten o dönemin eserlerindeki ruh başkaymış. Bu şarkı Aerosmith’in “Get a Grip” albümünde yer alıyor, yani neredeyse 25 yıl öncesinin melodilerine sahip. Ama hiçbir zaman eskimeyecek ve tükenip yok olmayacak, ölmeyecek. Şimdilerde bize sunulan çoğu şarkıya  -vay ne güzel bir şarkı yahu!- diyoruz ancak o kadar çabuk tüketiyor ve sıkılıyoruz ki sadece birkaç sene içinde bir daha aklımıza bile gelmiyor nedense. Bir eksik var ki, o da müziğin sahip olduğu sihir anlayacağınız. O sihri görmezden gelerek, sanatlarında eksik bırakıyorlar. Sonuçlar da ortada ama cepler fazlaca dolu tabii. Duygusal nedenlere saygılar buradan! Ne diyebilirim ki?

Bana kalırsa müziğin yakın geçmişindeki ruhuna tekrardan ve acilen ihtiyacımız var. Müzik yapısı gereği her zaman muhalif bir tavır içinde olmalı, onun kulvarı farklı olmalı. Bazen sözleriyle bazen notalarındaki marjinal dokunuşlarıyla ve daha birçok parametresiyle… Sistemin kölesi değil, sistemin yönlendiricisi olmalı.

-Müziğin ve 60’lı 70’li yıllardaki müzik insanlarının o dönemin özgürlük akımlarına yaptığı desteğe bakınız lütfen, dediklerimi daha iyi anlayacaksınız.-

Günümüzdeki kalıbından taşan beyin yapılarına sahip iyi müzisyenlerin bu konuda çalışmaları da yok değil ve iyi eserler de sunuyorlar. Eğer para kazanmanın yolu kötü müziktir algısından biraz uzaklaşılabilirse, şu andaki teknolojik yenililiklerle ölümsüz eserler tekrardan yaratılabilir diye düşünüyorum. Naçizane fikrimdir.

Güzel hafta sonları diliyorum. Kocaman sevgiler…

Yorumlar

yorum