Tristan Casara nam’ı diğer The Avener isim olarak aslında müzik dünyasının yeni değerlerinden.  Ancak Tristan’ın müzisyenliği çok uzun yıllara yayılmış bir dönemi kapsamakta. İsterseniz Tristan’dan kısaca bir bahsedeyim sizlere. 1987 doğumlu müzisyen yani sahne ismiyle The Avener çocukluğunda yedi yıl boyunca klasik müzik eğitimi alarak başlar sanat macerasına. 15 yaşına geldiğinde elektronik müziğe geçiş yaparak kendince remix ve prodüksiyon çalışmaları yapar fakat asıl bestelemek istediği parçalar o zamana kadar ürettikleri değildir çünkü blues , caz, rock ve funk tarzlarını da çok sever, elektronik altyapıyı bu tarzlarla birleştirmeyi planlar. Bir süre elektronik tabanlı dans müzikleri üretmiş fakat bu çalışmaları ona çok sert gelmiş ve müziğe biraz ara vermiştir. Sene 2013’tür ve 6 aylık aradan sonra müziğe The Avener ile muhteşem bir dönüş yapar. Caz, soul, blues,  funk, rock  temalarını deep hause ile harmanlayabilen bir kıvama artık gelmiş, 2014’de Phoebe Killdeer ve The Short Straws ile bestelediği Fade out Lines single çalışması ile bir çok Avrupa ülkesinde listelerin en tepesine yerleşmiştir. Tristan çok çalışkan ve müziğinde mükemmelliği arayan bir dahidir. Farklı müzik türleri arasındaki sınırları kaldırarak müziğine özgür bir hava katabilen nadir dj’lerdendir. The Avener kendine özgü tarzı ile geçmişin unutulmaya yüz tutmuş değişik türlere ait melodileri günümüz underground ve deep hause altyapısıyla yoğurabilmeyi başarmış bir müzisyendir. Şunu da hemen belirteyim: Tristan Casara’nın besteleri “müzik dünyasının zarif Fransız dokunuşu” olarak nitelenmektedir.

Gelelim Tristan’ın ilk albümü olan The Wanderings Of The Avener’a. Öncelikle şunu söyleyeyim; albüm elektronik temalara sahip deep hause tarzında olsa da caz, soul, blues, folk, funk, rock gibi türlerin bıçkın dinleyicilerine de hitap ediyor. Albümde melankolik melodilerle, coşku çok iyi yoğurulmuş. Tristan verdiği çeşitli röportajlarda en sevdiği duygunun aşk olduğunu söyler, albüm kara sevdaya tutulanlara da ilaç gibi gelecek.

The Avener’ın  ilk single çalışması Fade Out Lines gibi albümdeki diğer parçaların da  belli bir kalıba sokulması oldukça zor, bir çok tarzı bünyesinde barındıran bir albüm.  The Wanderings of the Avener günümüzde dinlediğimiz birçok elektronik tarzdaki albümlerden farklı bir yere sahip. Tristan bu konu ile ilgili şöyle diyor: “Albüm gençlerden daha olgun bireylere kadar geniş bir kesime hitap ediyor ki bu genellikle sadece yeni jenerasyonun ilgisini çeken elektronik müzikte karşılaştığımız bir durum değil.” Albümdeki tüm parçalar Tristan’ın önceden çalmak istediği favori şarkılarından oluşuyor. Albümünü hazırlarken bu şarkıların sahipleriyle bizzat çalışmış. Cover’ları arasında  Sixto Rodriguez, John Lee Hooker, Mazzy Star, The Be Good Tanyas, Andy Bey, Adam Cohen, The Black Keys ,John Lee Hooker, Jake Isaac ,Kadebostany gibi müzisyenlerin eserleri  yer alıyor. Coverlar ve kendi bestelerinden oluşan albüm tek kelimeyle nefis, bütün şarkılar birbirinden muhteşem. Bildiğimiz bilmediğimiz eski melodilerin The Avener yorumlarını hiç vakit kaybetmeden dinleyin hiç pişman olmayacaksınız emin olun bu albümü yanınızdan ayırmayacaksınız.

Daha ne bekliyoruz ki gelin bir kaç klibi izleyelim ve müziğin esintisine bırakıverelim ruhumuzu;

 

 

 

Yorumlar

yorum