Mural ne ki? Öncelikle, Mural kelimesinin duvarsal, duvarla ilgili gibi bir anlamı var. Özellikle modern dünyanın graffitileri —ki özel tekniklerle yapılıyorlar— ve duvar resimleri için kullanılan bir terim Mural. Hani, orada burada paylaşılan devasa duvarlara yapılmış resimler var ya, ha onlar işte. Fresk tekniğine çok yakın, ıslak alçı üzerine uygulanıyor aslında. Ama fresk değil. Ayırdı zor olsa da pek önemi yok.

Murallar gün geçtikçe bizi şaşırtıyor. Şehirlerin sokaklarında yürürken bir anda döndüğümüz köşede karşımıza çıkıp bizi anlık bir şaşkınlığa uğratabiliyor. Bu resimler, yönetimler tarafından da, halk tarafından da henüz tam olarak kabul edilebilmiş bir durum değil. Bazısına göre kirlilik, bazısına göre anarşizm. Sanat aslında. Pardon! Sanat da zaten anarşist olarak görülüyordu değil mi, unutmuşum.

Neyse ki, bazı ülkelerde bu tarz eylemler yerel yönetimlerce destekleniyor. Ortaya çıkan eserlerse gözümüzü gönlümüzü açıyor.

İşte bunlar Murallara mensup Modern Freskler;

Tabii, sanatçılar durur mu? Yaptık güzel oldular ama bunu biraz daha zorlayalım, dedikleri zaman da ortaya bir var olan, bir yok olan murallar çıkmış. Yağmur yağdığında havaya aldırış etmeyen insanlardan mısınız? O zaman bunu sanatla taçlandıralım demişler ve ıslanınca ortaya çıkan murallar yaratmışlar. Elbette Güney Kore’de… Adamlar çılgın fikirler diyarından. Şaşırmadım. Hayran kaldım. Yağmur mu yağıyor, at kendini dışarı; Murallar seni bekler…

Güney Koreli sokak sanatçıları ve PANTONE’nin ortak projesi Project Monsoon kapsamında özel spreylerle Seul sokaklarını Güney Kore kültürüne ait görsellerle süslemişler. Sonra da saklamışlar bunu. Yağmur yağmasını beklemeniz gerekiyor görebilmek için.

Yağmur hiç bu kadar eğlenceli olmamıştır daha önce.

Bunlar da yağmurda ortaya çıkan Murallar…

 

Yorumlar

yorum