maxresdefault“-Ben rüşvet almasını seven bir insan olsam, maaşı ne kadar az olursa olsun devlet için çalışmak isterdim. ‘Benim memurum işini bilir’ bilgeliğinde(!) belirtildiği gibi, bu tür bir yasal bağlamda karar verme yetkisine sahip bir görevli, hem vatandaşın işini görür hem de bu yardımının karşılığı olarak çok tatlı paralar kazanır.

-Biliyor musun, dedim Arif Bey’e, benim Amerikalı eşimin adı Emily idi ve Türkiye’de birlikte tam on bir yıl yaşadık; o bu tür anlamsız yasaların temelinde vatandaştan rüşvet alabilme isteğinin yattığına inanıyordu.

-Ben de öyle düşünüyorum, siz öyle düşünmüyor musunuz?

-Hayır, öyle düşünmüyorum.

-Peki ne düşünüyorsunuz?

-Biz toplum olarak inanç odaklı bir uygarlıktan bilgi odaklı bir uygarlığa geçme süreci içindeyiz. Geçmek istediğimiz Batı uygarlığının niyetini, bilgisini, becerisini ve uygulama sorumluluğunu tam keşfedemedik…. “

Gerçekçiliği ve toplum psikolojisini her yönden irdelemesi bakımından okunması gereken bir kitap Mış Gibi Yaşamlar. Her kesimden insanın psikolojik bağlamda kendinden bir şeyler bulabileceği kitabın anlatımındaki sohbet biçimi de okuyucuyla arasındaki ilişkiyi sıkı tutuyor. Okumaktan zevk alacağınız arkadaş canlısı anlatımıyla Doğan Cüceloğlu hepimize ders veriyor. Henüz okumadıysanız mutlaka edinin.

Yorumlar

yorum