Evcilleştirmenin de bir bilimsel uğraş olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bu konuda ayrıca bir açıklama gereksiz olur herhalde. Hele ki günümüzde bu kadar çok kedi-köpek-kuş-tavşan-hamster-iguana ve hatta su kaplumbağasını bile evcilleştirmek üzerine, işin “bilim”ini anlatan kitaplar basılmışken?!

Evet, kurdun evcilleştirilmesi insanlık için bir dönüm noktasıydı. Öküzün sağladığı güçten, atın sağladığı taşıyıcılıktan, koyunun sağladığı besicilikten, buğdayın sağladığı tarımdan faydalanmadan önce, insanlığın kurdu evcilleştirdiğini bilmenizde yarar var. Bilelim ki, bugün o boy boy sevimli köpekleri severken yaklaşık 10.000 ilâ 14.000 yıl önce kurtları evcilleştirmeye başlamış olan atalarımızı (biraz olsun!) iyi analım hep birlikte. Jack London‘un Beyaz Dişi‘ni hatırlayarak bu uğraşın özellikle kurt kardeşlerimiz açısından çeşitli zorlukları ve negatif yanları da vardı diye düşünebiliriz elbette ama malûmumuz, dünya dört dörtlük bir yer değil ve bunun üstesinden ancak güzel dostlarımızla gelebiliriz.

Evcil kurtlar tarihin birçok döneminde insanlarla iç içe yaşamıştır.

Evcil kurtlar tarihin birçok döneminde insanlarla iç içe yaşamıştır.

Sadece avlanmak konusunda değil, bekçilik ve yoldaşlık yapma ve düşmanlarımızla neredeyse omuz omuza çarpışmakta bile bizimle olmuş son derece sadık bir tür dosttan bahsediyorum sizlere. Aynı zamanda “bir tür” diyorum çünkü evcilleşmenin yol açtığı psikolojik ve fiziksel değişimler artık kurt soyundan ayrı bir türleşmeye kadar ilerlemiştir. Sanayileşme devri ile birlikte bu fark daha da artmış, insanoğlu işi “Köpek Güzellik Yarışmaları”na kadar vardırmıştır. Bu durum biraz acımasız gelebilir sizlere ve haklısınız da; ama yine de bu yaşam dostlarını iyi ki edinmişiz diyebiliriz.

Evcilleştirilen kurt soyunun farklı kıtalardaki fiziksel dönüşümleri

            Evcilleştirilen kurt soyunun farklı kıtalardaki fiziksel dönüşümleri

Hatta bu “kurtların köpeklere dönüştürülerek” evcilleştirilmesi sürecinde aslında biz insanları da büyük oranda “evcilleştirmiş” olduklarına dair önemli araştırma konularına zemin yaratmış bir hayvanlar âlemi dalıdır artık, Köpekgiller. Can dostlarımıza selam olsun!

Dünya üzerindeki tarihimizin dönüm noktalarını paylaşacağımız Bilim Makası’nda yeniden görüşmek üzere!

Yorumlar

yorum