the-conjuring-2-banner
Heyecanlı ve gerilim dolu bir bekleyişin ardından The Conjuring 2’ye kavuştuk korku sineması severler olarak. Hepimize hayırlı, uğurlu olsun! Peki, bu heyecana ve gerilime değdi mi derseniz? Buyurunuz. Özetle bir üstünden geçelim filmin.

Namı diğer Korku Seansı, The Conjuring, korku sinemasının sevilen bir parçası olmuştu. Doğaüstü korku filmi olarak nitelendirilen film, korku filmi severlerin klasik korku filmi sahnelerine de tekrar kavuşmasını sağlayan ilk filmiyle heyecanlı ve etkileyici bir iz bırakmıştı.

Yönetmenliğini James Wan’ın yaptığı; The Conjuring IMDB’de 7,5 puan alırken, gişe ’de 20 milyon dolarlık bütçesine karşılık 193.163.000 dolarlık bir hasılat rekoru kırarak tüm zamanların en fazla hasılatına sahip korku filmi olarak sinema tarihine adını yazdırmıştı. İkincisi heyecanla beklenen The Conjuring şu an ülkemizde gösterimde. IMDB puanı şimdiden 8,2 olan filmin bütçesi 40 milyon Dolar, dünya çapında kazanacağı hasılatı da merakla beklemekteyim. The Conjuring 2’nin The Conjuring’den daha fazla puan almış olması da ilginç gelmekle birlikte, elbet kitlelerin bir bildiği vardır benim göremediğim, diyorum.

Birinci ve ikinci filmden özetle bahsedecek olursak, ilk olarak ikisi de yaşanmış hikayelere dayanan, gerçek olduğu iddia edilen olaylardan yola çıkılarak yapılmış ve her iki filmde de değişmeyen karakterlerimiz New England Psişik Araştırma derneğinin kurucuları Ed Warren ve eşi Lorraine.  Warren’lar doğaüstü olayları araştırıp olayı yaşayan kişilerin kilise ve devlet yardımı almalarını sağlayan insanlar. Warren çifti yaşandığı iddia edilen olayların mahallerine gidip kanıt topluyor, eğer olayda gerçeklik payı varsa kilise ve devlet bu insanlara yardımda bulunuyor. Warren’lar araştırmalarını, ses kayıtlarını ve görüntüleri toplayıp paylaşıyorlar. Yani aslında filmlerde geçen hikayeler kanıtlarla desteklenmiş durumda. İşte bu da filmlerin etkileme yüzdesini yukarılara çekiyor. Warren çifti ve yaşanmış olaylar kurgu değil anlayacağınız. Ya da en azından Warren çiftinin gerçekliğinden eminiz.

Buyurunuz Warren çifti;ed-lorraine-warrenÇiftin en ilgi çekici yanı ise olaylarda önemi olan lanetli malzemeleri alıp evlerinin bir odasında saklamaları. Lanet müzeleri var kısaca. Tabii ki bu müzenin baş tacı Annabelle. Daha fazla bilgiyi zaten The Conjuring 1 filmi  bize veriyor. Annabelle filmi de bu baş tacı lanetli bebeğin hikayesini anlatıyor.

maxresdefaultAnnabelle

The Conjuring 2, yine Warren çiftinin gerçekte var olan dosyalarından birinin beyaz perdeye taşınmış hali. Parapsikolojiye inanıyorsanız Warren çiftiyle mutlaka tanışmalısınız. Buyurunuz bu da Warren çiftinin İnternet sitesi; N.S.P.R Ürkütücü ama tatlı. Korku eşiğim çok yüksek sanırım. Yorumlarda düşüncelerinizi alabilirim. İnanmayanlar için ya da kuşkuyla yaklaşanlar içinse eleştirilebilir veya olayların gerçekliği tartışılabilir ki ben kuşkucu kısmın içerisinde yerimi en önden ayırttım bile.

Bu sefer Warren’lar İngiltere’de garip olaylar yaşayan Hodgson ailesine misafir oluyorlar. Hodgson ailesi eşi tarafından terk edilmiş bir kadın ve dört çocuğundan oluşuyor. Elbette garip olayların odağı klasik hamleyle bir çocuk… En etkili kısmı ise polislerin de bu olaylara şahitlik etmesi ve raporlarının olması… İşte bu durum kuşkularımın yıkılmaya başladığı andı. Polislere güvendiğimden değil ama belgeler artıyordu. Ve Warren çifti İngiltere’ye yola çıkar, hikâye başlar.

screen-shot-2015-02-02-at-5-27-34-pm-the-freaky-true-story-behind-the-conjuring-2-png-244869

Janet, Margaret ve Billy – Olayı yaşayan ailenin gerçek fotoğrafı

Yayınlanan canım VR-Sanal gerçeklikle dolu fragmanlardan sonra beklentim tavan yapmış olacak ki filmin etkisi üzerimde düşük düzeyde kaldı. VR teknoloji hayatımıza hızla giriş yapmaya başladı zaten. VR gözlüklerle bu deneyimin parçası olmak güzeldir. Denemedim deneyenleri yoruma alalım.

382017

The Conjuring 2

Birçok korku sineması tutkununun alışık olduğu sahnelerle bezenmiş bir ikinci filmle karşılaşıyoruz. Biraz belgesel korku filmi tadı yakaladığım yerler de olmadı değil. Öyle bir kategori henüz mevcut olmadığından es geçiyorum oraları. Gidiniz izleyiniz, derim. Devasa ekranlarda daha etkili duran film, bilgisayar ya da televizyonlarınızda biraz daha etkisini yitirir sanıyorum. Sinemadan çıkınca, normalde bu tarz şeylerin bahsinden bile korkuyorsanız, feci bir etki altında kalma garantiniz var, o da ayrı.

Yaşanmış olaylara dayandırılmış olması filmlerin korkunç olmayan sahnelerine biraz da olsa gerilim katmıyor değil.  Fakat ben The Conjuring 1’de ki etkiyi ikinci filmde bulamadım açıkçası. Her şey gibi The Conjuring filmlerinin de ilki unutulmaz olacak sanırım. Birinci film çıtayı yukarı koydu, ikinci film çıtanın altından geçti gitti, ama olsun. Umarım James Wan beni yanıltır da devam filmleri geldikçe gerim gerim gerilirim. Tabii film yola James Wan’la devam edecekse.

Oyuncu Kadrosu;

Frances O’Connor , Madison Wolfe , Lauren Esposito, Patrick McAuley ve Benjamin, Haigh Maria Doyle Kennedy, Simon Delaney, FrankaPotente ve Simon McBurney yer alıyor.

Fragman;

Bu da sanal gerçeklikle Hodgson’ların evine bir yolculuk;

İyi seyirler dilerim…

 

Yorumlar

yorum