Antik Çağ’da Anadolu’da yaşamış ünlü filozoflardan biri olan Epiktetos’un yaşamı ve öğretisini anlatan ‘Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos’ adlı belgesel filmin çekimleri Denizli’de yapıldı.

Yönetmeliğini Umut Hacıfevzioğlu’nun yaptığı, senaryosunu gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık’ın yazdığı, yapımcılığını Oruç Yurdaer ve Umut Hacıfevzioğlu’nun üstlendiği ‘Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos’ belgesel filmin çekimleri Denizli’de gerçekleştirildi. Belgesel, M.S. 55 yılında Hierapolis’te dünyaya gelen stoacı filozof Epiktetos’un yaşamı ve öğretisini Hierapolis’in tarihiyle birlikte anlatıyor.

3d4b5be4b5b453f680c4e997c13ce5ccBelgeselin yapımcı ve yönetmeni Umut Hacıfevzioğlu, “Dünyada felsefenin ortaya çıktığı coğrafya antik Anadolu coğrafyasıdır. Anadolu, düşünce tarihi, felsefe tarihi bağlamında eşsiz bir kültürel mirasa ev sahipliği yapıyor. Epiktetos, Roma döneminde, bugünkü Pamukkale, o zamanki adıyla Hierapolis’te yaşamış, çağın egemen felsefe ekollerinden biri olan Stoa felsefesinin iz bırakan düşünürlerinden biri. Hierapolis Antik Kenti ise UNESCO Dünya kültür mirası listesinde yer alan önemli bir antik kent. Belgesel, gerek ülkemizin gerekse de Denizli’nin tanıtımına katkıda bulunacaktır’’dedi.

cea3b8c5082524a80476887c6cdf0784
Belgeselde, Denizli Edebiyat Dostları Tiyatrosundan oyuncu Süleyman Zencir, filozof Epiktetos’u canlandırırken, Epiktetos’un görüşlerini kitaplaştıran öğrencisi Arrianus’u da Uğur Pişmanlık canlandırdı. ‘Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos’ adlı belgeselin yakın bir zamanda gösterime girmesi bekleniyor.

Kaynak: Hürriyet

Yorumlar

yorum