Vintage, gizlenmiş, unutulmuş, terk edilmiş araçlar her zaman fotoğrafçılar ve insanlar için ilgi çekici olmuştur. Bir çok aracın emekliye ayrıldıktan sonra geri dönüştürüldüğünü bilsek de, bir çoğu hangarlar, terk edilmiş mekanlar vb. alanlarda kaderine emanet edilip bırakılıyor. Zamanla ortaya çıkan yeni teknolojik gelişmelerle üretilen araçlar öncekilerin pabucunu dama atarken unutulan araçlar Post-Apokaliptik (Kıyamet sonrası) görüntüler yaratıyor. 

Vintage Renault ABJ Vagon (Fransa)

renault-abj-railcar(Image: 4.4.2 Explorations; retro-fütüristik vagon ve diğer unutulmuş araçlar)

renault-abj-railcar-4

Bu Vagon 1930 Renault ABJ marka. Küçük bir Fransız demiryolu müzesinin eski araçların olduğu yerin yakınında şehir-kaşifleri (Urban explorers) tarafından fotoğraflandı. 

Antarctic Tucker Sno-Cats from 1966 Antarctic Expedition (Belçika)

abandoned-tucker-sno-cat-belgium(Foto: BrianPrecious Decay)

Zamanında kullanılmış ve artık iş bittiğinde kaderine terk edilmiş diğer bir araç Tucker Sno-Cat tipi 743s Belçikalı kasaba eteklerinde bir ahırda saklanan bir kentsel kaşif tarafından bulundu.

Terkedilmiş Hovercraft (Green Cove Springs, ABD)

abandoned-hovercraft-florida-2

(Foto: UrbexLinda – Facebook)

Hepimizin bir şekilde yakın zaman – eski Hollywood filmlerinde denk geldiğimiz bu ulaşım amaçlı kullanılan Hovercraftlar hep ilgi çekmiştir. Yapım aşaması bitmemiş bu Hovercraft, terk edildikten sonra kıyamet sonrası bir dünyanın izlerinin habercisi gibi. 

Buran Uzay Mekiği (Kazakistan)

abandoned-buran-space-shuttles-MKZ-hangar-kazakhstan-18
(Foto: Ralph MirebsInstagram)

 

Terk Edilmiş Tramway ve Otobüsler (Belçika)

abandoned-buses

(Foto: BrianPrecious Decay)

Eski tünellere kapatılmış bu araçlar Belçika’nın ulaştırma ağının tarih müzesi gibi. Eski tramwaylar ve otobüsler adeta zamanda yolculuk yapmanızı sağlayabilir.

Ters Dönmüş Dassault Mirage III (Châteaudun, Fransa)

abandoned-mirage-iii-chateaudun-air-base-france

(Foto: Theo van Vliet)

 

Ter Edilmiş Füniküler Vagon (Avrupa Alpleri)

abandoned-funicular-railway-cableway

(Foto: Lollo Riva)

Kent kaşifi Lollo Riva İsviçre ve İtalya arasındaki Alpler’de terk edilmiş füniküler demiryolunu keşfediyor ve fotoğraflıyor. Uzun zamandır kullanılmayan platform paslanmış gövdesi, ekipmanları ve korkuluklarla hayalet istasyon haline gelmiş.

Terkedilmiş Ahşap Uzay Mekiği Maketi (Rusya)

abandoned-buran-wooden-wind-tunnel-model

(Foto: Aleksander Markin)

Bir At İskeletiyle Terk Edilmiş Araba (Nevada, ABD)

nevada-desert-abandoned-car-horse-skull-driver

(Foto: Michael Martin)

ABD’nin çöllerinde garip manzaraları artık pek garipsemiyoruz. Filmlerde bile sürekli karşımıza çıkan ilginç sahneler aslında gerçekte var olan diğer garip manzaraların yansıması gibi. Bu fotoğraf da onlardan biri. Büyük Basin National Park Baker, Nevada’da hayalet bir kasabaya bağlanan yolda terk edilmiş bir araç.

Görseller Urbanghostsmedia ‘dan alınmıştır.

Yorumlar

yorum