Shunga; Ukiyo-e (ahşap baskı) biçiminde yapılmış, erotik sanat için kullanılan bir Japon terimidir. Shunga, Heian dönemine (794-1185)  kadar gitmektedir. Saray mensupları arasında bulunmuştur. Bilhassa, imparatorluk sarayındaki ve tapınaklardaki seks skandallarının tasvir edilmesiyle başlamıştır. Stil doruk noktasına Edo döneminde (1603-1867) ulaşmıştır. Baskı teknikleri sayesinde kalite ve miktar artmıştır.

parlour-viewsSuzuki Harunobu
Returning Sail at the Towel Rack, from the series Eight Fashionable
Parlour Views (Furyu zashiki hakkei)
1768

Shunga, toplumun her seviyesindeki insanlar için ilgi çekiciydi. 16. ile 19. yy arasında Ukiyo-e sanatçıları tarafından daha yüksek fiyatlarla ve daha fazla satılmaktaydı. Bu dönemde shunga, tek yaprak kağıtlara veya kitap formatında basıldı. Kakemono-e adlı rulo kâğıt olarak satılan ve çeşitli sahneler barındıran format ise en pahalı ve nadir bulunan bir çeşit olmuştu.

woman-dreaming-of-erotic-sceneSuzuki Harunobu
Woman Dreaming of an Erotic Scene
1770

Cinsel ilişki tasvirlerinin karakterleri; sıradan insanlar, kasabalılar, sanatçılar, tüccarlar, çiftçiler, kentlilerdi. Fahişeler de aynı zamanda birçok shunganın konusu olmuştur. En yaygın shunga heteroseksüel ilişki tasvirleri olmakla birlikte, erkek erkeğe ilişki tasvirleri de yaygındı. Bunların yanında mastürbasyon tasvirleri de bulunmaktaydı.

poem-of-the-pillowKitagawa Utamaro
Poem of the Pillow
1788

Shungalarda karakterler tamamen giyinik vaziyettedir. Nedeni ise kamu alanına ait ortak banyolarda insanların birbirlerini çıplak görmeleri ve çıplaklığın erotik bir algı olmaktan çıkmasıydı. Aynı zamanda bu sanatsal amaca hizmet etmekteydi ve baskılar sembolik anlamlar içeriyordu. Shunga’da çiftler genellikle gerçekçi olmayan abartılmış pozisyonlarda tasvir edilmişlerdir.

14527563_10154638987262042_1411783861_n

Katsukawa Shun’ei
Ten Erotic Scene
1792-5

Yorumlar

yorum