MM_desktop_1370859977265

Çizgi romanlarla sık haşır neşir olmayan okurlara Martin Mystere karakteri yabancı gelebilir. Bugün, kitap evlerindeki çizgi roman bölümlerinde popüler Teksas, Tommiks, Mister No karakterleriyle, Marvel ve DC serileriyle aynı rafları paylaşan, ancak az ünlü kalmış Martin Amca’yla aynı kompartımanda yol alıyoruz.

İmkânsızlıklar Dedektifi Profesör Martin Mystere, maceralarında sadık dostu Neanderthal Java ile birlikte imkânsız olarak nitelenen fantastik gizemleri çözmeye çalışır. Çözülmeye çalışılan gizemli olayların çoğu, gerçek dünya ile ilişkili, tarihî karakterler ve mekânlar üzerinden kurgulanmış yarı fantastik bilim kurgu maceralarıdır. Çoğu hikâye, tarihte yaşanmış gerçek olay ve karakterlere atıfta bulunur. Zira Martin Amca’nın mesleği salt dedektiflik değildir. Kendisi arkeolog, antropolog, sanat tarihi profesörü, TV yapımcısı, koleksiyoner, yazar ve gezgindir. Bu nedenle engin bir bilgi birikimine sahip Profesör’ün maceralarında yer yer gerçek karakterler, efsaneler, olaylar kullanılarak yeni kurgular yaratılmıştır. Bu karmaşım, okuyucuyu zaman zaman tarihî fenomenin gerçek hikâyesini öğrenmeye iter. Martin Mystere; okurken kendinizi bir elinizde çizgi roman, bir elinizde internet, tarama yaparken bulma ihtimalinizin çok yüksek olduğu bir çizgi romandır ve işte seriyi benzerlerinden farklılaştıran özelliği de budur.

Lal Kitap Tarafından Basılı Sayı 127

Lal Kitap Basımı 127. Sayı Kapağı

Bu yönüyle, Martin Amca’nın hikâyeleri, okuyucuya fantastik dünya ile gerçek dünya arasında bir köprü kurar. Şahsen bütünüyle fantastik ve gerçek dışı hikâyelerden çok haz etmediğimden, Martin Mystere’nin beni müptelası ve mütevazı bir koleksiyoncusu haline getirmesindeki en önemli araç da kurmuş olduğu bu tatlı köprüdür.

Sadık dostu Java için Neanderthal dedik, evet. Java ile Martin Mystere, Himalayalar’da geçen bir macera sırasında tanışırlar ve önceleri iş ilişkisi gibi görünen birliktelikleri zamanla güçlü bir dostluğa dönüşür. Java, altıncı hisleri, duyuları ve fiziki gücünün modern insanlara kıyasla çok daha ileri olmasının etkisiyle Profesör’e çoğu macerada yardımcı olur. Günümüzden binlerce yıl önce yaşamış bir türe ait olduğundan dilimizi konuşamaz ancak Profesör, Java’nın dilini konuşabilen sayılı insandan biri olduğu için anlaşabilirler.

 

İtalyan çizgi roman yazarı Alfredo Castelli (Kendisini Zagor, Dylan Dog ve Mister No’nun yaratıcısı olarak da tanırız) tarafından yaratılan karakter, Giancarlo Alessandrini tarafından çizilmiştir. Orijinal basımından iki yıl sonra Türkiye’de Atlantis adı ile yayımlanan serinin güncel sayıları, Martin Mystere adıyla Lal Kitap tarafından basılmaktadır. Seriyle birebir bağlantısı olmayan Martin Mystery isimli çizgi dizi ile televizyona uyarlanmış olan karakterin, aynı zamanda Martin Mystère: Operation Dorian Gray isimli bir bilgisayar oyunu bulunmaktadır.

Ustaca kurgulanmış gizemli maceralarıyla antik çağlardan kalma büyülerden, gelecekten gelen uzaylı dostların hayatlarına kadar pek çok farklı dünyanın kapılarını açan Martin Mystere çizgi roman serisi şiddetle tavsiye edilir.

 

 

Yorumlar

yorum