headline-Google-Magenta-AI-Song_1024x467Google’ın yapay zeka algoritması Tensor Flow ile çalışan Magenta programı şarkı besteledi. Sadece 4 nota ve basit tonlamalar kullanarak bir şarkı bestelemesi için programlanan yazılım ortaya bu sonucu çıkardı.

Google, yapay zeka alanındaki çalışmalarının kapsamını genişletiyor. Google’ın Magenta adlı programı, 4 notalı 90 saniyelik bir piyano kompozisyonu besteledi. Şirketin, ürettiği yeni uygulama, 4 nota ile sağlanan 90 saniyelik piyano bestesini yarattı. Magenta programı, müzik alanında ve çeşitli sanat dallarında çeşitli amaçlarda kullanılabilecek.

Yapay zekaların sanat dalları konusunda sahip olacağı en büyük hedef ise, mevcut yapıtlardan daha yaratıcı, insan duygularına daha çok hitap eden eserler yaratmak olacak. Bu teknoloji yakın bir tarihte 90 saniyelik bir kompozisyondan daha fazlasını meydana getirecek.

1464892097-1174-Alphabet-Incs-Project-Magenta-Creates-Its-First-Ever-Melody_1024x576Sanatta yapay zekanın kullanılması görüşünü savunanlar, mevcut yaratıcı olmayan eserlerden daha yaratıcı ve insan ruhuna daha çok hitap eden eserlerin yaratılacağı düşüncesinde. Yapay zekanın yalnızca robotik teknoloji gelişimleri ile kalmayıp, sosyal hayatın birçok dalına halihazırda birçok uygulama ile hayatımızın içinde olduğu ise aşikar.

Projenin blog sayfasında, “Ses ve görüntü desteğiyle işe başlayacağız. MIDI gibi basit formatlarla çalışarak bilgisayarların öğrenme yeteneklerini sanatçıların hizmetine sunacağız” ifadeleri kullanıldı. Projenin geliştiricileri, davul ve ritim efektlerinin şarkıya sonradan eklenebileceğini belirtiyor.

Google, uzun zamandır üzerinde çalıştığı “öğrenebilen yapay zeka sistemi” TensorFlowun kodlarını herkesin erişimine açtığını duyurdu. Artık açık kaynak kodlu bir şekilde geliştirilmeye devam edecek  TensorFlow, Google’ın arama filtreleme sistemi RankBrain, Google Fotoğraflar üzerinde bulunan sesli arama sistemi ve otomatik e-posta cevaplama sistemi Smart Reply’nin geliştirilmesinde kullanılmıştı. Google, TensorFlow’un bu tür sistemler üretmek isteyen kullanıcıların işine yarayabileceğini düşünüyor. Bu araçla daha önce resim çizebilen bir robot tasarlanmış, ayrıca Friends dizisine yeni bölümler yazan bir program da geliştirilmişti. Ayrıca Google’ın Deep Dream isimli, fotoğrafları gerçeküstücü resimlerle karıştırabilen  yapay zeka yazılımı da oldukça popüler.

Yorumlar

yorum