Akdeniz’in kılavuz fenerlerinden biri olan Gelidonya Feneri 1936 yılında hizmete açılmış. 227 metrelik rakımıyla Türkiye’nin en yükseğe konumlanmış feneri. Ve bence en güzel manzaralı olanı. Zaten 2007 yılında Türkiye’nin en güzel manzarası seçilmişti bu görünüm.

20141004_180931Aynı aile üç kuşaktır feneri çalıştırmaya ve ilgilenmeye devam ediyor. Başlarda ışık kaynağı gaz yağı iken, sonra LPG kullanıldığında sürekli fenerde bulunmak durumunda kalan aile şimdilerde belirli aralıklarla sadece bakım yapıyor. Yerleşim yerinden çok uzak bir noktada bulunması nedeniyle halen elektrik hattı kurulamamış maalesef. Güneş enerjisi ile gündüz dolan aküler gece olduğunda gemilerin yolunu bulabilmesi için kullanılıyor.IMG_1884

IMG_1946270 dereceden biraz daha fazla deniz gören, muhteşem manzaralı bir cennet burası. Gelidonya Burnu. Burada kamp yapmak benim ara ara tekrarladığım bir etkinlik. Neredeyse tüm yıl boyunca, güneşi, denizin üzerinde hem doğarken hem de batarken görebileceğiniz bir yer. 

IMG_1944

IMG_1907Eğer burada kamp yapmak gibi bir planınız olursa, hava durumunu iyi takip etmenizi tavsiye ederim. Emin olun, fırtınada burada bulunmak istemezsiniz.

 Fenerin hemen yanında bir badem ağacı var. Mevsiminde giderseniz, baharın ilk zamanları, ağaca çıkıp çağla yiyebilirsiniz bolca. Kekik, ıhlamur, çam kokuları da ayrı bir keyif katıyor tüm bunlara.

IMG_1953Kırlangıç Burnu ve Taşlı Burnu olarak da anılan Gelidonya Burnu ile önündeki Beş Adalar’ın Likya Uygarlığı ve denizcilik tarihinde önemli bir yeri var. Gelidonya Burnu ters akıntılardan dolayı Antalya Körfezi’nin en tehlikeli yeri olarak belirtiliyor. Antik dönemde burada sayısız gemi kayalara sürüklenerek batmış. Burun adeta bir sualtı mezarlığına dönüşmüş durumda. 1960 yılında yapılan ilk bilimsel sualtı araştırması da bu bölgede gerçekleşmiş. 

Burnun doğu tarafında ise Suluada var.

 İnşaat Mühendisi Tunç Tezel’in Gelidonya Feneri ile gökyüzündeki ışık yağmurunu aynı karede birleştiren fotoğrafı, NASA’nın resmi internet sitesinde ‘Günün Astronomi Fotoğrafı’ seçilmişti. (09 Eylül 2009)

gelidonyapan_tezel_bigIMG_1890

IMG_1896

IMG_1891

20151118_065021

Yorumlar

yorum