MV5BODgxMzdlZDMtZjAzYS00YjdkLTkwYTctYTAxZGUxZTQ4MmNjXkEyXkFqcGdeQXVyMzQ2NTU3OTg@._V1_Sanatseverler ve Egon Schiele hayranları için muhteşem bir haber geldi!

1890 doğumlu Avusturyalı ekspresyonist Egon Schiele’nin hayatı beyaz perdeye taşınıyor. Sanat tarihinin en sansasyonel isimlerinden birisi olarak anılan ve 28 yaşında hayatını kaybeden sanatçının hayatı, Egon Schiele- Tod und Mädchen / Death and the Maiden filmiyle sanat ve sinema severler ile beyaz perdede buluşmak için geri sayıma başladı. Film ismini Egon Schiele’nin ünlü eserlerinden biri olan “Ölüm ve Bakire”‘den alıyor.

Eserleri yoğun olarak cinsellik içeren sanatçı, Grafit, kurşun kalem ve suluboya çalışmalarında, genelde portreler ve figürler üzerine çalışmıştır. Kırılgan, hastalıklı, fakir ve hüzünlüdür bu çalışmalar çoğunlukla. Çizgilerinde ki yoğun enerji ve erotizm izleri yer yer kendisini sevgisine bırakarak karşımıza çıkar. Gustav Klimt’ten yoğun olarak etkilenmiştir.

Güçlü sanatının yanında hayat Schiele için çok da kolay geçmez. Eşi Edith karnındaki çocuğuyla birlikte yakalandığı İspanyol gribinden ötürü 19 Ekim 1918’de hayatını kaybeder. Aynı hastalığa yakalanıp yenik düşen Schiele ise 31 ekim 1918’de vefat etmiştir.

Sanatının en üst noktasına henüz ulaşamadığı söylenen Schiele, bir çok eleştirmene göre kendi stilini tamamen özgün hale getirip geliştiremeden hayata veda etmiştir.

Bu muhteşem sanatçıyı 7 Ekim 2016’da hayatıyla beyaz perdede izleyeceğiz. Avusturya yapımı filmin yönetmeni; Dieter Berner, Schiele rolünde ise Noah Saavedra bulunuyor.

Fragman;

 

Yorumlar

yorum