ilhan-selc3a7uk-uc49fur-pamuk_1021x768“İnsanın insanlaşması uzun ve acılı bir süreçtir. Bugün bile dünyada çeşitli toplumlar ‘ayrı zamanlarda’ yaşıyorlar.

Eşitleme kolay değil…

Ne yazık ki Türkiye’nin toplumsal gerçeğinde ayrı ayrı zamanlarda yaşayan kişiler ve kesimler çoğaldı. Bunu demokrasinin gereği saymak için çok bilgisiz, bilinçsiz ya da saf olmalı. Atatürk, yaşadığımız toplumda kişiler ve çevreler arasında var olan zaman ayrılıklarını yok etmek için ‘Öğretim Birliği Devrimi’ni gerçekleştirmişti. Bu devrimle ortaçağı yaşayanlar günümüze ulaşacaklardı. Köy Enstitüleri de bu amaçla kurulmuştu. Ama hem öğretim birliği devrimini hem Köy Enstitüleri’ni yıktık; saatlerimizi çağdaşlığa göre ayarlayacak akıl ve bilim yolundan uzaklaştık.

Kötü bir iş yaptık.

Daha uzun süre bu kötülüğün acılarını çekeceğiz, insanlaşma yolunda 101yürürken…”

Kaybettiğimiz değerli yazarlarımızdan İlhan Selçuk’un elbette çok önemli kitapları var hatırımızda, ancak bir düşün insanı olduğunu fazlasıyla gözler önüne seren ismiyle “Düşünüyorum Öyleyse Vurun”, içeriğindeki anlatılarla da bütünleştirildiğinde çağdaş Türkiye özlemiyle yanıp tutuşan, Cumhuriyet sevdalısı sade ve yürekli bir vatandaşın “toplum manifesto”su. Sizleri bu değerli kitabı okumaya davet ediyoruz.

Yorumlar

yorum