Vagon Dünyası‘nda geçen haftalarda sizlere tüm Meksika’yı dolaşan sağlık treni Dr.Vagon’u tanıtmış, sonra raylarımızda yol almaya devam etmiştik. Bu kez Vagon’umuz sanat dünyası istasyonunda duraklıyor!

İspanya, Madrid’e varıyoruz ve inip de Madrid sokaklarında dolaşmaya başlayınca karşımıza Nave 73 adlı tiyatro sahnesi çıkıyor; ne de güzel bir tesadüftür ki oynanan oyunun adı da: “Dünyayı Dolaşan Vagon”!!! Ulu Vagon aşkına bu sihirli dünyanın içerisine girip siz okurlarımızla bu büyüleyici tiyatro atmosferinde soluduğumuz havayı paylaşmak istiyoruz. Primadonna Olaia Pazos’un etkileyici oyunculuğu ve yaratılan sahne dekoruyla ilginizi bu sanatsal Vagon’a çekeceğime eminim!

Nave 73’ün, prömiyerine ev sahipliği yaptığı “Dünyayı Dolaşan Vagon” Olaia Pazos tarafından yazılıp yönetiliyor. Mario Rebollo ve Laura Pedreira’nın müzik altyapısı ile sahne tasarımları, Pazos’un senaryosuyla buluşuyor ve izleyiciye Maria Sotomayor’un “Diğer Zamanlar”, “Gsús Bonilla”, “Bu Aşk” isimli şiirlerinden de lirik esintiler sunuyor.

Yaşamı ne kadar sevdiğimize ve nasıl yaşadığımıza yönelik önemli çıkarımların olduğu oyunda, insanı çeşitli coğrafyalara ve anılara sürükleyen bir anlatı tercih edilmiş. İzleyiciyi dünyanın üzerinde sanatsal bir yolculuğa çıkartan “Dünyayı Dolaşan Vagon”, aktristin müzik ve şiirler eşliğindeki performansıyla, müzikal ve komediye dair dokunuşlarla bezeli bir monolog.Olaia-Vagon-08Eserin mekân işleyişi, seyirciyle göz kontağı kurulabilecek mesafedeki yakınlığı, konuşulan konular izleyiciyi sımsıkı bağlıyor. Yaşamın sadece “yaşam” olması, bir “hayatta kalma mücadelesi” olmaması gerektiğini vurguluyor. Örneğin bir parktaki bankın üzerinde geçen sahnede insana aşkın anlamı sorgulatılıyor ve ağaca tırmanan saf bir çocuğa sorulan soru şekilleniyor kafalarda: “Çocuklar neyi düşler? Biz nereye gidiyoruz? Yaşamın içinde miyiz? Yaşıyor muyuz?”

Piyano, elektronik müzik ve video haritalama (video mapping) projeksiyonu ile unutulmaz bir sahne deneyimi yaşatan “Dünyayı Dolaşan Vagon” için Olaia Pazos, Mario Rebollo, Laura Pedreira, Fabiola Simonetti muhteşem bir çalışma ortaya koymuşlar. Görsel efektler ve haritalama için de Visual Nidra sıkı bir işbirliği sergilemiş. İspanyol sanatkârları Vagon ailesi adına tebrik ediyorum!

Emeğin en hünerli ellerde gelişerek güzelleştiği, değer kazandığı; uçsuz ve bucaksız dolu dolu sanatla yaşanan bir dünya dileğiyle!

“Dünyayı Dolaşan Vagon” tanıtım çekimleri:

Oyunun içinden özel sahneler:

 

Olur da atlayıp giderseniz Nave 73 sahnesindeki diğer oyunların programı için de adres burada:  http://nave73.es/

 

Yorumlar

yorum