UNESCO, 2011 yılında 36. Genel Konferansı’nı yaptığı günlerde güzel bir fikre vücut kazandırdı ve 30 Nisan tarihini “Uluslararası Caz Günü” olarak ilan etti.

UNESCO ve Birleşmiş Milletler’in resmî programlarında yer alan Uluslararası Caz Günü,  takvim 30 Nisan’ı gösterdiğinde UNESCO’ya üye 195 ülke tarafından kutlanmaktadır. Thelonious Monk Caz Enstitüsü (Thelonious Monk Institute of Jazz) işbirliğiyle gelişen bu gün, UNESCO İyi Niyet Elçisi Herbie Hancock’un girişimiyle, cazın dünya çapında kültürlerarası diyalog ve anlayışı artırmakta oynadığı eşsiz rolü vurgulamak ve teşvik etmek amacıyla UNESCO üyesi ülkeler tarafından benimsendi. İlan edildiği yıldan itibaren ülkemizde de çeşitli etkinliklerle kutlanan Uluslararası Caz Günü, 2013 yılında Türkiye’nin ev sahipliğinde dünyaca ünlü sanatçılarla beraber kutlanmıştı.

jazz-music-wallpaper-8_1024x768Uluslararası Caz Günü dünyanın tüm ülkelerinden sanatçıları, akademisyenleri ve caz tutkunlarını bir araya getiren güzide günlerden. Barışı, insan haklarını, düşünce özgürlüğünü ve kültürler arası diyaloğu sağlamak; ayrımcılığı ortadan kaldırmak, cinsiyet eşitliğini gerçekleştirmek ve gençlerin sosyal değişimdeki rolünü teşvik etmek gibi kutsal amaçlara hizmet eden bir gün bu gün. Ayrıca caz müziğinin kökenleri hakkında bilgilendirmeler yapmak ve bir iletişim şekli olarak sahip olduğu önemli rolü vurgulamak alt amaçları arasında.

Herbie Hancock bu gün için şu güzel cümleleri bir araya getirmiş:

“Uluslararası Caz Günü, müziğin birleştirici özelliğini vurgulamak, desteklemek ve artırmak için bir vesiledir.  Bu günde dünyanın dört bir yanında 24 saat boyunca caz müziği kutlanıyor, araştırılıyor ve icra ediliyor. Caz müziğinin güzelliğini, ruhunu ve prensiplerini benimsemiş cazın simge isimleri, akademisyenler, besteciler, müzisyenler, dansçılar, yazarlar ve düşünürler deneyimlerini ve performanslarını yedi kıtaya yayılmış büyük ve küçük kentlerde serbestçe paylaşırken aralarındaki işbirlikleri de çoğalıyor.” 

Ülkemizin bu müziğe gönül vermiş güzide sanatçılarından olan Dolunay Obruk’un bir caz yorumunu sizlerle paylaşmak istiyorum izninizle. Buyurunuz aşağıdan izleyebilir ve dinleyebilirsiniz.

 

 

Kaynak: İKSV

 

 

Yorumlar

yorum