11140034_801837053273158_6604024884443982083_nDon Kişot’u bilmeyenimiz yoktur. Kime bahsetsek ilk akla gelen yel değirmenleriyle savaşan bir karakter olmasıdır. Sahip olduğu sıradan silahlarla dünyadaki tüm kötülüklere, görünen-görünmeyen düşmanlara karşı savaş veren şövalye ruhlu Don Kişot’un hikayesi modern Avrupa edebiyatının en etkili giriş eserlerinden biri olarak okuyucuların yüz yıllardır dikkatini çekmeye devam ediyor. İspanyol yazar Miguel de Cervantes Saavedra tarafından kaleme alınan bu eser dünyaca üne sahip ve birçok dile çevrilmiş bir edebi eser olma özelliğini halen korumakta.

Cervantes’in bize miras bıraktığı Don Kişot eserinin ışığında yazarın ölümünün 400. yılında Don Kişot’suz bir anma düşünülemezdi. Cervantes (1547-1616), ölümünün 400. yılında, Don Kişot’un izinde,  dünyada bir dizi etkinlikle anılıyor. Tüm dünyada Cervantes için anma etkinlikleri yapılıyor. Özellikle birçok ülkede sergiler düzenleniyor. Elli farklı dilde ve ülkede gerçekleşecek 2 bin anma etkinliğinin önemli ayaklarından sayılan sergilerden birisi de Ankara’da bugünlerde devam ediyor. Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezinde 1 Şubat’ta açılışı gerçekleşen sergide, Picasso ve Salvador Dali’nin yanı sıra 400 sanatçının Don Kişot resimleri yer alıyor.

Ankara Çağdaş Sanatlar Müzesi “DON KİŞOT’UN İZLERİ / THE TRACES OF DON QUİXOTE” sergisiyle dünyaca ünlü Gustave Dore’den Picasso’ya ve Dali’ye yüzlerce ünlü ressamın eserlerinin yanında en ünlü Türk ressamların (Yurt dışında yaşayan Selçuk Demirel, Utku Varlık ve Onay Akbaş; Türkiye’de yaşayan Prof. Devrim Erbil, Abidin Elderoğlu, Habip Aydoğdu, Yalçın Gökçebağ, Prof. Adnan Turani, Metin Yurdanur, Prof. Özdemir Altan, Prof. Fevzi Karakoç, Prof. Zafer Gençaydın ve 50’ye yakın ünlü Türk ressamın) Don Kişot için yarattıkları heykellerden ve çizdikleri resimlerden oluşan başarılı bir seçkiye ev sahipliği yapıyor. Ayrıca sergide, Almanya’nın Goslar Modern Sanatlar Müzesi Don Kişot Evinden getirilen ünlü koleksiyona dahil olan Don Kişot resimlerini de görebilmeniz mümkün.

11-28-25-donkisot_26012016_c

İbrahim Karaoğlu / Bettina Ruhrberg küratörlüğünde ve Meryem Schultz / Jörg Kastner / Mustafa Güneş koordinatörlüğünde Çankaya Belediyesi’nin ev sahibi olduğu Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ilk kez sergilenecek olan yapıtlar, bir yıl boyunca Türkiye’de İstanbul, İzmir ve Antalya’daki önemli büyük galerilerde sergilenecektir.

“Don Kişot’un İzleri” sergisi 1 Şubat – 6 Mart tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Yel değirmenlerine karşı silahlarımızı kuşanıp Cervantes’in anısına kendi Don Kişot serüvenimizi yaşarcasına gezilebilecek bir sergi kaçırılmaz. Tüm Ankaralı Sanatseverlere duyurulur. Cervantes’in Don Kişot’u sizi bekliyor. 6 Mart’a kadar Ankara Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde.

 

Yorumlar

yorum