volo1

Geleceğin ulaşım aracı artık çok da uzak bir gelecekte olmayacak.

2011 yılından beri üzerinde çalışılan,  en son haliyle mart ayında karşımıza çıkan Volocopter adındaki dev drone ilk insanlı uçuşunu gerçekleştirdi.

Yıllardır test aşamasından geçen Volocopter artık tüm hazırlıklarını tamamladı. Geleceğin ulaşım aracı olarak görülen Volocopter’i gelin biraz daha inceden tanıyalım; yarı drone yarı helikopter diyebileceğimiz bu araç, elektrikli bir motor ve 18 adet pervaneden oluşuyor. Kumanda desteğiyle hareket edebilen aracın motoruna ise 9 adet batarya güç veriyor. Saatte 100 km hız yapabiliyor.  450 kg ağırlığında olan araç, maksimum 20 dakika havada kalabiliyor  Almanya bürokrasisinden gerekli izinlerin alınıp, birkaç test sürüşünü daha başarılıyla tamamlandıktan sonra ticari bir ulaşım aracı olarak hizmet etmeye de çok yakın. 2018 yılında nihai sürümüyle hazır olması bekleniyor.

sgsgs-540x355

Günümüzde küçük boyutlardan, insan taşıyacak hatta askeri manada çeşitli ekipmanlar taşıyacak kadar büyük versiyonları yapılan dronelar ilk çıktığı yıllarda İnsansız Hava Aracı (İHA) karşımıza çıkmıştı. Volocopter ise teknik olarak helikopterden farksız gibi gelebilir ancak bir helikoptere göre hem çok daha hafif hem de çok daha az maliyetli. Aynı zamanda elektrikli bir motor ile çalışıyor olması yakıt tüketimi konusunda doğaya ne kadar da saygılı bir icat olduğunu gösteriyor.

Aşağıdaki videodan Volocopter’in ilk insanlı test uçuşunu izleyebilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar

yorum