CananDagdeviren_1024x576Dr. Canan Dağdeviren kimdir?

CD with the heart_1024x678Dr. Canan Dağdeviren, MIT’de çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl ise dünyanın en başarılı  üniversitesi olan Harvard’dan teklif aldı. Sonrasında ise , en yüksek oy ile Harvard Üniversitesi’nin genç akademi üyesi seçildi. Dr. Dağdeviren, Harvard Society of Fellows (Harvard Üye Kulübü)’dan tam puan alarak aralarına katılan sayılı üyelerden biri oldu. Bu özel kulübü kısaca tanımlamak gerekirse, 1933 yılında kurulan kulüp, kariyerlerinin başında olan ve olağanüstü akademik potansiyellere sahip kişilerden oluşan bir topluluk. Amacı ise üyelerinin bireysel gelişimlerini, bilimsel düzeylerini arttırmak ve Üniversitenin yegane fırsatlarından yararlanmalarını sağlamak. Bu seçkin kulübe kendisinin başvurusu olmadan alınması, doğrudan kulüp tarafından davet edilmesi; onun ne kadar özel bir bilim insanı olduğunu da ayrıca gösteriyor.

s-bbc57fd980294a691813bdffd7e3c3644fa489ad_1024x680Bu başarıların yanında Dr. Canan Dağdeviren, MIT Technology Review Dergisi’nin geçen yıl derlediği “35 Yaş Altı 35 Yenilikçi” ile Forbes Dergisi’nin “30 Yaşından Küçük 30 Bilim İnsanı” listelerinde de yer aldı.

6191DEBB-60EC-4BC0-B775-2F295AF1174A_mw1024_s_n_1024x678Dr Dağdeviren akademik başarılarının yanı sıra, önemli buluşları ile de tüm dünyaya ismini duyurdu. Özellikle kalp yetmezliği çekenler için tasarladığı giyilebilir kalp pili bu icatların başını çekiyor. Dedesinin erken yaşta bu hastalık nedeniyle ölmesi onu bu soruna çözüm bulma konusunda ayrıca hırslandırmış. Halen tasarım aşamasında olan bu buluş, yakın gelecekte  kalp yetmezliği çeken hastaların derdine derman olacak.  Ayrıca Dr. Dağdeviren, cilt kanserini on saniyede teşhis edebilen bir cihaz geliştirdi ve şu an dünyanın önemli üniversitelerinde kullanılıyor.

Amerika’ya ilk gittiği dönemlerde adını telaffuz edemedikleri için çevresi tarafından “Çılgın Türkiyeli Kız” lakabıyla anılmış Dr. Dağdeviren. Bu çılgının gelecek yıllardaki hedefi ise yapay deri ve organlar üzerinde çalışmalar yapmak olacakmış. Ne diyelim şimdiden kolaylar gelsin.

Canan Dağdeviren, dünyaca ünlü Fizikçi Hawking ile bir araya geldi.

Dr. Dağdeviren, birkaç gün önce dünyaca ünlü fizik profesörü Stephen Hawking’i, Harvard Society’de ağırladı. Bu önemli buluşmanın sebebi ise, Dağdeviren’in ALS hastası Hawking için geliştirdiği yeni bir cihazdı.

İki bilim insanının buluşmasına ait bir fotoğraf, Canan Dağdeviren’in Twitter hesabından paylaşıldı ve kısa sürede sosyal medyada yankı buldu.

fft31_mf7745782Semiha Koçyiğit adlı bir kullanıcı, Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda “Canan Dağdeviren, Türkiye’nin bilim insanı. Dün akşam Prof. Hawking’i Harvad Society’de misafir etti. Prof. Hawking için yapacağı sürpriz aleti onun gibi ben de bekliyorum. Bugün, Türkiye Canan Dağdeviren’i konuşmalıydı. Tüm gazeteler bunu yazmalıydı. Canım, bizler seninle gurur duyuyoruz. Başarıların daim olsun güzel kızım.” yazdı.

Henüz bu yaşta olmasına rağmen,  bilim adına büyük işlere imza atmış değerli bilim insanımız Dr. Canan Dağdeviren’i, Vagon Ailesi olarak tebrik eder, başarılarının daim olmasını temenni ederiz.

İsterseniz aşağıdaki videodan geçen sene Dr. Dağdeviren ile yapılan bir söyleşiyi izleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

yorum