İspanya’nın görülmesi gereken şehirlerini araştırırken çok az karşılaşacağınız bir şehir Girona. Hiç bir detay ve bilgi çıkmıyor karşınıza. Biz de o yüzden Figueres’teki Dali Müzesi’ne giderken şöyle bir uğrayıp görmeden geçmeyelim dedik. Ve Girona’nın sokaklarını keşfetmeye başladıkça ne büyük bir haksızlığa uğradığına emin olduk.
 
girona 01_816x768Girona, Katalonya özerk bölgesini oluşturan 4 ilin en küçüğü olma özelliğini taşıyor. Orta çağın karanlık ve baskıcı döneminde, yahudi nüfusun toplanarak getto oluşturduğu iki yerden birisiymiş. Baskılara dayanamayıp göç etmek zorunda kalan yahudilerin dışında, baskılardan kaçmayıp katolikliği kabul eden yahudilerin kurdukları düşünülüyor bu şehri…
 
girona 02_771x768Yahudi mahallesi (El Call) ise başlı başına bir büyülenme sebebi… Taş binaları, arnavut kaldırımları ve dar sokakları sizi ortaçağa ışınlıyor. Yahudi mahallesi; sadece yahudi cemaatinin yaşayabileceği, izole edilmiş ve dışarıdan girişlere izin verilmeyen bir yer haline dönüşmüş.
 
Girona’yı düşündüğümde hep aklıma çiçek kokusu gelecek eminim. Bir de tam çiçek festivaline denk gelince adım başı karşılaştığımız çiçekler bize renk cümbüşü yaşattı. Her ne kadar internette hakettiği övgüye ulaşamamış olsa da turistler Girona’ya haksızlık etmemişlerdi.  Turist yoğunluğunun çok fazla olması Girona’nın tek sıkıntılı kısmıydı.
girona 04_1024x768girona 03_876x768Eski şehirlerin olmazsa olmazı kale ve surlar burada da karşımıza çıkıyor. Şehrin en yüksek yerine inşa edilmiş surlar bize panaromik bir Girona seyri sundu.
 Yahudi mahallesinden zar zor ayrılıp Onyar Nehri‘ne geçtik. Nehrin iki yanına dizilmiş pastel renkli evleriyle tabloyu anımsatan ortaçağ şehri bizi bir kez daha kendisine hayran bıraktı. Eiffel Köprüsü; üzerindeki çiçekleri, iki yanındaki rengarenk evleri ve nehri ile bizi kendisine hayran bırakıyor. En önemli özelliği ise Eiffel tarafından yapılmış olması. Hemen sonrasında St. Agusti Köprüsü‘ne geçiyoruz. Bu köprüye çıktığınızda, Eiffel köprüsü hemen arkanızda kalıyor. Ve karelerinizi renklendiriyor.
 
eiffel köprüsüeiffel bridge
 st.agusti koprusu_1024x768st. agusti bridge
 
La Rambla Caddesialışveriş tutkunlarına cazip gelebilir ama bizim Girona’yla kurduğumuz bağ çok farklı olduğu için burada hiç vakit geçirmedik. Bence modern şehir kısmıyla hiç vakit kaybetmenize gerek yok kendinizi eski şehre atın ve orta çağa ışınlanın…
 

Girona’da görülmesi gereken yerler:

Yahudi mahallesi (El Call)

Eski Şehir (Old town)

Onyar Nehri (Rio Onyar)

Eiffel Köprüsü (Eiffel Bridge)

St. Agusti Köprüsü (St. Agusti Bridge)

La Rambla Caddesi (Rambla de la Libertad)

 

 

 
 
 
 

Yorumlar

yorum