Sizlere Vagon Dergi olarak ülkemizden ve dünyadan çeşitli haberleri duyurmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de elimizden geldiğince hızlı davranmaya çabaladığımıza emin olun. Ancak tabii ki yakaladıklarımız içerisinde zamanlaması geç kalanlar olabiliyor. Yine de geç olsun güç olmasın, gidin mutlaka görün diyebileceğimiz önemli bir sergi haberini sizlerle paylaşmak isteriz. Serginin adı “İsmi Yok” ve gerçekten de öyle.

Bodrum’da açılmış bulunmakta olan sergi hakkındaki detayları haberde okuyabilirsiniz. Vaktiniz varsa, yakınsanız ya da halihazırda Bodrum’da yaşıyorsanız mutlaka gitmeye çalışın. Memleketler, sanatın gücüyle daha da yaşanılası yerler haline gelir. İnsanlık dramlarının sanatın vurgusuyla insanlığın beynine çakılması da, bir daha o dramların yaşanmamaları yönünde umut verir. Buyrun habere:

Multidisipliner sanatçı Genco Gülan’ın Ege Denizi’nde hayatını kaybeden mültecileri konu alan “İsmi yok” sergisi 13 Mayıs 2016’da saat 18.30’da düzenlenecek bir kokteylle açılacak ve 15 Mayıs’a dek Bodrum Aya Nikola Kilisesi içinde (eski Halk Eğitim Merkezi binası) sergilenecek. Yapımcılığını Ekin Anıl’ın üstlendiği sergi, Bodrum’da İnsanca Yaşam Derneği ve Bodrum Belediyesi tarafından destekleniyor.topelement

“İsmi yok” sergisindeki mekân odaklı yerleştirmesi ile Gülan eski Aya Nikola Kilisesi’nden kalan üç duvar arasında, savaştan kaçıp Ege Denizi’nde boğulan mültecilere bir saygı duruşunda bulunmayı amaçlıyor.

Gülan’ın mültecilere adadığı “Dokuz canlı” isimli enstalasyonu ise geçtiğimiz aylarda Art Galerim Bebek’te sergilenmişti.

03IETzX7

Genco Gülan hakkında
1969 İstanbul doğumlu Genco Gülan, yapıtları farklı ülkelerde, altıdan fazla sanat müzesinin daimi koleksiyonlarında sergilenen multidisipliner bir sanaçı ve teorisyen. Gülan, disiplinler-aşırı kavramsal çağdaş sanat yapıtlarının tümünü “fikir sanatı” olarak tarif eder. Çalışmaları; toplumsal ve kültürel olayların arasındaki ilişkiyi, kesişimi, yeni medya sanatı, performans sanatı, resim, heykel ve enstalasyon yöntemlerini kullanarak açığa çıkarıyor. Marcus Graf, Kavramsal Renkler kitabında Gülan’ın sanatı hakkında; “…Hiçbir döneminde baskın bir stil ya da mecra kullanmaz; resim, heykel, yerleştirme, video, dijital ve internet sanatı yapıtlarını beraberce üretir. Sanatın temeliyle uğraşır; yeni ara yüzler ve etkileşimleri araştırmayı, klasik galeri mekânı, sanatçıları ve ilişkilerine tercih eder.” diyor.

İsmi Yok / Mekan Odaklı enstalasyon
Sanatçı: Genco Gülan
Yapımcı: Ekin Anıl

Sergi tarihleri: 13,14,15 Mayıs 2016
Yer: Aya Nikola Kilisesi / Aya Nicola Church (Eski Halk Eğitim Merkezi), Bodrum

Kaynak: Bodrumca Gazetesi

Yorumlar

yorum