Başlıktaki toplama işleminin sonucu nedir sizce?

Sinestezya.

Aslında bir yerlerden tanışık olduğumuz bir kavram.

İşin genetiğine girmeden ve tıp dilinden özetleyerek anlatırsak, kişide algıların birbirine karışması, birbirini tetiklemesi, birbiriyle birleşmesi şeklinde seyreden durum. Sinestetik bireyler müziği görebilir, resmi duyabilir ya da kelimelerden tad alabilirler. Onların bu konumları size çok ayrıcalıklı gelebilir ancak yaşadıkları hisler insanlara çılgınca görünen şeyler yapmalarına da sebebiyet verebilir. Bir sinestetikle tanıştığınızı ilk bakışta anlamayabilirsiniz. Ama dikkat edilirse çeşitli konulardaki hassasiyetleri ve yetenekleri, onları anlamanızı sağlar. Kimi zaman kendileri bile sinestetik olduklarının farkında olmayabilirler. Örneğin herkes müziği onlar gibi algılıyor zannederler. Gelin sizi bir sinestetikle tanıştırayım: Melissa McCracken.

Kendisi dinlediği müzikleri tablo tablo resmeden bir sinestetik. Yani duyu algısı görsel algıyla birleşmiş vaziyette. İşte John Lennon’dan Imagine dinleyince şu resmi yapmış arkadaş:

Dinleyin⇒  https://soundcloud.com/gusta-j/john-lennon-imagine

Sonra Etta James’ten tadına doyulmaz bir Soul Jazz dinlemiş ve şu ortaya çıkmış:

Dinleyin⇒ https://soundcloud.com/lauren-owsley/at-last-etta-james

En sonunda da Radiohead’den Nude ile renkler diyarında doludizgin yol almış Melissa:

Dinleyin⇒ https://soundcloud.com/raphorig/nude

İnsanların böyle yeteneklere de sahip olabilmeleri müthiş bir şey. Daha müthiş olanıysa bu yetenekleri sonuna kadar değerlendirebilmek. Düşünsenize, dünyayı her insan, her canlı bir şekilde algılıyor ancak bir diğeri ötekinin algısından haberdar değil. Kimi karışık algılıyor kimi düz. Her birimizin bu uçsuz bucaksız algı hazinesinin tamamını keşfetmesi ise asla mümkün değil! Asla asla deme dediniz gibi duydum? Yoksa ben de yazarken duymaya mı başladım?! Neyse, beni geçelim ve sizinle etkileşimli çalışma yapalım. Bu bir sinestezi deneyi. Kural basit: Size bir kelime söyleyince hissettiğiniz tadı söyleyeceksiniz.

“Dünya” deyince acı mı, tatlı mı, tuzlu mu, ekşi mi düşünüyorsunuz? Dilinizin ucuna bir pasta kremasındaki çikolata damlasının tadı mı geliyor? Bol limon veya sirke ekşisi mi? Tuzlu su mu ya da en acı cin biberi yutmuş gibi mi oldunuz? Hiçbiri mi? Üzülmeyin. Kelime ile tad algısının birleşmesi çok nadir rastlanan bir sinestezi örneğidir, adına da “Leksikal-tat sinestezisi” denmektedir.

Sinestezya çok çeşitli (en az 80 çeşit) olduğundan örnekler çoğalabilir. Şimdilik Melissa’nın bu inanılmaz müzikal resimlerinin büyüsüne tanık olalım.

↓Kondüktörünüzden kıyak↓ 

Sevgili Vagon yolcumuz, biletinizle Melissa McCracken’in 2015’te yaptığı müzikal resim sergisine gidebilirsiniz, buyurun:

http://www.melissasmccracken.com/#!2015/c1cnr

Yorumlar

yorum