Daha kaç insan ölmeli yurdumda?

İnsan diyorum bakın! Özgecan’lar gitti bu ülkede, adı bilinmeyen onlarca kadın daha… Özgecan onlardan biriydi. Hepimiz duyduk, gördük başına gelenleri. Birlik olduk, savunduk. Özgecan’a yapılanların failleri bulunsun diye yırtındık. Çünkü bir kadın vahşice katledildi.

Kadınların bu ülkede çektiği acı, yaşamadığı olay kalmadı. Öldürüldüler… Öldürülüyorlar….

Geçen günlerde bir kara haber daha aldık. 23 yaşında bir kadın daha katledildi bu ülkede. Tecavüze uğradı, dayak yedi, dövüldü, öldürüldü… Ve yakıldı! Adı Hande Kader’di.

Bu vahşetten birçoğumuzun haberi yok. Neden mi? Çünkü o LGBTİ mensubu Trans bir bireydi. Özgecan gibi heteronormatif kalıplar içerisinde toplumun öngördüğü şekilde yaşamıyordu. Bunun ne önemi vardı oysa. O bir insandı. Bir can. Ve Allah’ın belası birkaç adamın vahşi fantezilerine kurban gitti. Mısır’da öldürülenle, Suriye’de zulüm görenle, Rabia’yla, Özgecan’la bir farkı yoktu. Bu ülkenin ikiyüzlü insanlığının karanlık tarafında unutturulmaya ve bastırılmaya çalışılıyor, şimdi.

hande-kader-icin-adalet-ses-ver-kampanyasi

Toplumun kendine uygun görmediği her canlı ölüme mahkum mu bu topraklarda? Soruyorum! Bir baba yiğit çıkıp, evet desin! İnsanlığından yoksunluğunu gözler önüne sersin. Ama yok, sessiz kalmak herkesi aklar sanıyorsanız… Aklamıyor arkadaşım. Bir insanın vahşice öldürülmesine sessiz kalmak seni aklamıyor.

Bu ülke LGBTİ mensubu birçok insanın ölümünü yaşadı, yaşıyor… Sessiz kaldıkça da yaşanmaya devam edecek. Ve failler hiçbir zaman yakalanmayacak belki de.

Peki neden mi sessiz olmamalıyız; her türlü gruba, kitleye, bireye karşı yapılan nefret saldırıları sessizlikten beslenir. Toplumun içinde yeşeren ve büyüyen nefret tohumlarını daha da besler. Asıl ve daha önemlisi: seks işçisi olmak, eşcinsel yahut trans olmak, toplumun biçtiği kılıflar dışında yaşayan bir kadın olmak; katillere “ceza indirimi” olarak dönüyor! Tabii ki katiller yakalanırsa…

Seks işçisi olmak, ölmeyi hak etmek demek midir? Hele de toplum size seks işçiliğinden başka kapı bırakmıyorsa. Hande Kader gencecik bir kadındı! Onun insan olduğunu unutanlar, kendi insanlığını da unutmuş demektir.

LGBTİ dernekleri ve destekleyen kişiler tarafından açılan onlarca hashtag ve sosyal medya aracılığıyla sesini duyurmaya çalıştı insanlar. Oysa ana akım medyada yer bile almadı. Gazetecilik ve haberciliğin mesleki değerlerine daha ne kadar kara leke sürülebilir derken… Kendimi insanlığımızı sorgularken buldum.

Ses olun! Korkmayın! İnsanlar ölüyor! İnsanlar!

Yorumlar

yorum