Bu sözler, karısına duyduğu aşk ve yaşantısıyla dikkat çeken,  gerçeküstü  sanat deyince akla ilk gelen isim Salvador Dali’ye ait. Saatleri büküp eriten, eserlerinde yumurtaları kıran Dali; ressamlık dışında fotoğrafçılık, heykelcilik, filmcilikle de ilgilenmiştir.

Uçları yukarı kıvrılmış ince, uzun bıyıkları bile gösterişi ve farklılığı ne kadar çok sevdiğinin göstergelerinden sadece biridir. Hikâyesi ise şöyle: Okuduğu ilk Nietzsche kitabı Böyle Buyurdu Zerdüşt‘ün ardından, düşünür hakkında aklına takılan bir şey olmuştur o da  Nietzsche’nin bıyığıdır. Dali de bıyık bırakmaya karar verir. Ama bırakacağı bıyık Nietzsche’nin aksine; kaytan, emperyalist, ultrarasyonelist ve kendi tabiriyle “cennete uzanan bir bıyık” olacaktır.

beautistas-salvador-dali-moustacheGerçeküstücülük konusunu her hangi bir sanat akımına kesinlikle dahil etmeyen Dali; “Akıldışının Nietzsche’si” olmaya da ant içmiştir.

En çok bilinen eseri olan “Belleğin Azmi” de 1931’de yayınlanmıştır.

1931-The-Persistence-of-Memory

Belleğin Azmi eseri(1931)

Yaptığı resimlerinin yanı sıra reklamı seven Dali; sağlam durabilmenin her zaman daha güçlü olmaktan geçeceğini, para ve sağlığın hayatının merkezinde olduğunu, kapitalist bir bakış açısıyla vurgulamıştır. Para ve sağlık!  Bunu sadece sözlerle değil, davranışlarıyla da kanıtlayarak, içkiyi hayatından çıkarmakla kalmamış, kendine de çok özenle bakmaya başlamıştır.

hac59flanmc4b1c59f-fasc3bclyeli

Haşlanmış Fasulyeli Yumuşak Yapı (İç Savaş Öngörüsü), 1936

Hayatının anlamı olan karısı Gala’nın mutlu olması için de parasını onun ışıldaması için harcamıştır. Çünkü; Gala onun için eşsiz, mitolojik bir kadındır; yol gösterenidir, ilham kaynağıdır. Kısacası; her şeyidir. Hatta biraz ileri gidersek; Gala’nın doğum izini; annesinden, babasından,Picasso’dan ve en önemlisi de paradan daha çok sevdiğini yazmıştır günlüğüne.

Galanın-Angelusu-The-Angelus-of-Gala

Gala’nın Angelus’u (1935)

Bu gerçeküstücü ve parayı seven adamın, hayatı sevmesinin ana nedeninin karısına bu denli aşık olmasıyla yakından ilgili olduğu aşikârdır. Hatta şunu da belirtmeliyim ki; Katalan dilinde Dali , tutku anlamına gelmektedir. Ve adını karısına adamıştır neredeyse.

Galarina-Galarina

Galarina (1944-1945)

Bunu en iyi biçimde gözler önüne seren durum da Gala’nın ölümü olmuştur. 10 Haziran 1982’de hayata gözlerini yuman Gala, Dali’nin de gözünün ferinin sönmesine sebep olmuştur. Artık yaşama amacı olmayan Dali, melankolik bir halde  eşinin öldüğü ve gömüldüğü Pubol Kalesi’nde hayatını sürdürmeye karar vermiştir. Son eserini burada tamamlayan Dali, 1984 yılına kadar orada yaşadıktan sonra geçirdiği kaza nedeniyle oradan ayrılmak durumunda kalmıştır.

23 Ocak 1989 yılında da vefat etmiştir.

Mezarı Figueres’te, “Dali” adlı müzenin mahzeninde bulunmaktadır.

Salvador-Dali-Paintings_834x768salvador-dali-art-artistic-painting_995x768

Yorumlar

yorum