davinci-columbina

Da Vinci’nin Şeytanları (Da Vinci’s Demons) adlı diziyi izleyenler Da Vinci’nin icat ettiği Columbina isimli robot kuşu hatırlar. Dizideki kurguda Floransa’da Paskalya geleneği olarak düzenlenen “Scoppio del Carro” etkinlikleri için Da Vinci bir kuş hazırlamıştı. İpsiz uçabilen bu mekanik kuş Columbina herkesi büyülemişti. Tıpkı söz konusu dizideki kurgu ürünü gibi elimizden fırlatarak uçurabildiğimiz, gerçek bir kuş gibi hareket edebilen ve keskin manevralar yapabilen mekanik kuş dronları artık gerçek.

Yüzyıllardır insanoğlunun uçma aşkı, kuş olma hevesi, kuş gibilik merakı nice icada, kanada, maket uçağa, robota hayat verdi. Tarihin en eski kuş robotunun M.Ö. 350’de Taranto’lu Arhitas tarafından tasarlanan, kanatlarını çırparak 200 metre yüksekliğe ulaşan ahşap bir kuş olduğu bilinmektedir. Hatta Arhitas’a ait model bilinen ilk dron olarak da düşünülebilir. Bionicbird ise Arhitas’ın yaklaşık 24 yüzyıl sonraki torunlarının elinden çıkan en gerçekçi dronlar arasında.

bionic-bird

Bionicbird elinizde tutup fırlatarak uçurabileceğiniz etrafınızda gerçek bir kuş gibi kanat çırparak saltolar yapan, yumurta şeklindeki şarj aleti ise yanında tatlılık bonusu olarak gelen bir dron kuş. Fransız menşeili Xtim Bionicworld tarafından geliştirilen dron 100 metre menzilinde saatte yaklaşık 20 km hıza ve dolu bataryayla 10 dakika uçuş süresine ulaşabiliyor. Akıllı telefonlara yüklenen bir uygulama ile kontrol edilebilen kuşun kutu içeriğinde dronun yanı sıra şarj aleti, yedek bir kanat, denge için ağırlıklar ve düşüp yaralanmalarına karşı minik yara bandı görevi gören bantlar bulunmakta. Kendisine ait www.mybionicbird.com sitesinden ulaşılabilen ürünün fiyatı ise 99 Euro.

Gerçekçi görünümü ise dronun en önemli özelliği. Bu mekanik kuşu havada organik dostlarıyla birlikte kanat çırparken izleyin ve yorumu siz yapın.

Yorumlar

yorum